Вибори у Польщі виграла партія Дональда Туска — як це позначиться на стосунках з Україною
Лідер опозиції називає себе “проукраїнським маніяком” і каже, що “це кінець поганих часів для Польщі”

Три проєвропейські опозиційні політсили Польщі – «Громадянська коаліція», «Третій шлях» та «Левіця» – набрали на парламентських виборах 15 жовтня 2023 року достатню кількість голосів, щоб сформувати уряд.
Про це після завершення голосування повідомив лідер польської опозиції Дональд Туск, пообіцявши підвести риску під 8-річним правлінням націоналістичної партії «Право і справедливість» (PiS) Ярослава Качинського.
У Mind з'явився телеграм-канал Mind tweet, де ви першими отримуєте головні новини, що мають вплив на економіку та бізнес. Підпишіться, щоб зберегти ваш час та гроші.
“Це кінець поганих часів, це кінець правління PiS, ми усунули їх від влади”, – заявив Дональд Туск, виступивши в неділю перед мітингом своїх прихильників у Варшаві.
За результатами обробки 92% бюлетенів, ліберально-консервативна «Громадянська коаліція» Дональда Туска набирає 29,8% голосів і зможе сформувати коаліцію з ідейно близькими християнсько-консервативним «Третім шляхом» (14,5%) і лівим альянсом «Левіця» (8,4%) .
Правляча партія Польщі «Право і справедливість» (PiS) Ярослава Качинського отримує 36,3% голосів і з таким результатом не зможе утворити більшість у 460-му місцевому парламенті, навіть якщо об'єднається з ультраправою «Конфедерацією свободи та незалежності», яка виступає за припинення допомоги Києву.
Важливість вибору між Туском і Качинським для 38-мільйонного населення Польщі підкреслила рекордна – 72,9% – явка на виборчі дільниці 15 жовтня.
Аналітики припускали, що PiS після виборів погодиться сформувати коаліцію з антиукраїнською «Конфедерацією» і зіпсує відносини з Києвом ще сильніше. Проте провал ультраправих на виборах унеможливив такий негативний для України сценарій.
На противагу холодним заявам прем'єра Моравецького, який минулого місяця припускав зупинення постачання зброї в Україну у зв'язку з потребою озброюватися самим, Туск у місцевих ЗМІ називав Україну «абсолютно ключовим партнером», а підтримку Києва – справою екзистенційної важливості для Європи.
У 2019 році Дональд Туск із гордістю розповідав, що у Брюсселі його називали «проукраїнським маніяком» за прагнення прискорити інтеграцію України з рештою Європи.
Більше про наслідки польських виборів для України читайте в матеріалі Mind “Вибори в Польщі виграла опозиція: як це позначиться на Україні”
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: editor@mind.ua.