Індекс голоду 2023 року: яке місце посіла Україна?
Mind Explains

Індекс голоду 2023 року: яке місце посіла Україна?

У серії звітів Global Hunger Index (GHI), що відстежують стан голоду по всьому світі, фіксується уповільнення прогресу в боротьбі за глобальну продовольчу безпеку

Індекс голоду 2023 року: яке місце посіла Україна?
Фото: depositphotos.com

Глобальний індекс голоду (GHI) 2023 – 18-й щорічний звіт, що його публікують компанії Concern Worldwide і Welthungerhilfe. І тенденції, зафіксовані в ньому, невтішні: світ віддаляється від глобальної продовольчої безпеки.

Причиною погіршення темпів подолання голоду, на думку укладачів звіту, стала серія послідовних криз, що перекрили одна одну та вплинули на найбільш вразливі верстви населення. Серед цих подій – пандемія COVID-19, кліматичні катастрофи по всьому світу та війна росії проти України.

У 43 країнах зафіксовано рівень голоду, що викликає занепокоєння. За даними ФАО, кількість людей, які мають дефіцит харчування, наближається до 750 млн осіб.

Mind пояснює, як розподілився голод у світі у 2023 році.

Яка динаміка Індексу голоду? Глобальний показник GHI у 2023 році становить 18,3, що лише трохи нижче за показник GHI у 2015-му – 19,1. Того року світова спільнота офіційно започаткувала Цілі сталого розвитку, однією з ключових серед них є саме боротьба з голодом. Тобто зараз світ опинився далі від цієї мети, ніж п'ять років тому.

Індекс голоду 2023 року: яке місце посіла Україна?

Якщо 2017 року кількість людей, що недоїдають, становила приблизно 572 млн, то зараз цифра зросла до 750 млн.

Скільки країн світу охоплено голодом? За оцінками GHI, у 43 країнах голод залишається на рівні, що викликає занепокоєння, при цьому особливо тривожна ситуація спостерігається в Африці (на південь від Сахари) і в Південній Азії. У цих двох регіонах – найвищий рівень голоду: GHI 27,0 свідчить про серйозну небезпеку.

Варто зазначити, що обидва регіони утримують антилідерські позиції вже протягом двох десятиліть. І, незважаючи на значний прогрес у 2000–2015 роках, позитивна динаміка з 2015 року майже зупинилася, відбиваючи загальносвітову тенденцію.

Ще у 34 країнах голод вважається серйозним. Список країн із помірними, серйозними чи тривожними показниками GHI зріс – з 18 країн у 2015 році.

За нинішньої траєкторії 58 країн не зможуть досягти навіть низького рівня голоду – а тим більше нульового – до 2030 року.

У дев'яти країнах спостерігається тривожний рівень голоду: Бурунді, Центральноафриканська Республіка, Мадагаскар, Ємен, Демократична Республіка Конго, Лесото, Нігер, Сомалі та Південний Судан.

Проте є і приклади прогресу. Сім країн, чиї показники GHI 2000 року вказували на вкрай тривожний рівень голоду – Ангола, Чад, Ефіопія, Нігер, Сьєрра-Леоне, Сомалі та Замбія, з того часу досягли прогресу.

Ще сім країн домоглися зниження показників GHI на п'ять і більше пунктів порівняно з 2015 і 2023 роками: Бангладеш, Чад, Джибуті, Лаоська Народно-Демократична Республіка, Мозамбік, Непал і Тимор-Лешті.

Які показники в України? Незважаючи на безпрецедентні виклики та пережиті за два останні роки трагедії, Індекс голоду в Україні 2023 року становить лише 8,2. Показник погіршився, але мінімально з 2015 року, коли він становив 7,1, і все ще значно кращий за результат 2000 року, коли GHI для України досяг 13.

Це відносить країну до «зеленої зони» – держав із показником GHI 0–9,9, для яких загроза голоду мінімальна. Усього таких благополучних країн у світі 50.

Що таке глобальний індекс голоду? Глобальний індекс голоду – це звіт, який щорічно публікується Welthungerhilfe та Concern Worldwide. З 2006 року укладачі вимірюють і відстежують довгострокові тенденції голоду на глобальному, регіональному та національному рівнях.

GHI вимірює голод, поєднуючи такі чотири показники:

  • недоїдання: частка населення, чиє споживання калорій є недостатнім;
  • затримка росту дітей: частка дітей віком до п'яти років, які мають низький для свого віку зріст, що відображає хронічне недоїдання;
  • виснаження дітей: частка дітей віком до п'яти років, які мають низьку вагу для свого зросту, що відображає гостру недостатність харчування;
  • дитяча смертність: частка дітей, які вмирають до досягнення п'ятирічного віку, що частково відображає фатальне поєднання недостатнього харчування та нездорового довкілля.

На основі наведених параметрів Індекс враховує не лише калорійність їжі, а й різноманітність раціону та доступність продуктів харчування. Таким чином, GHI здатний оцінити багатовимірний характер голоду.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло