Бізнес у жовтні повернувся до стриманих оцінок результатів своєї діяльності – опитування НБУ

Бізнес у жовтні повернувся до стриманих оцінок результатів своєї діяльності – опитування НБУ

Підприємства торгівлі залишаються найоптимістичнішими серед інших секторів

Бізнес у жовтні повернувся до стриманих оцінок результатів своєї діяльності – опитування НБУ
Фото: pixabay.com

У жовтні бізнес повернувся до стриманих оцінок поточних результатів своєї діяльності.

Про це свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який Національний банк розраховує щомісяця.

У жовтні 2023 року ІОДА становив 49,6 проти 50,1 у вересні, опустившись нижче нейтрального рівня (50 пунктів). 

«Збереження безпекових ризиків, руйнування виробництв окремих підприємств, логістичні обмеження експортерів, звуження інвестиційного попиту, відновлення зростання цін на пальне, а також значний дефіцит кваліфікованих кадрів стримували економічну активність підприємств та зумовили погіршення оцінок», – пояснили в НБУ.

Підприємства торгівлі залишаються найоптимістичнішими серед інших секторів: восьмий місяць поспіль вони позитивно оцінюють результати своєї діяльності завдяки сталому внутрішньому попиту в умовах стабільного функціонування енергосистеми та достатній пропозиції товарів: секторальний індекс у жовтні становив 53,0 порівняно з 53,3 у вересні.

Торговельні компанії очікували на подальше збільшення обсягів товарообороту й обсягів закупівлі товарів для продажу та поліпшили оцінки щодо запасів / залишків цих товарів. На тлі посилення прогнозів щодо здорожчання закупівельних цін респонденти очікували вищих темпів зростання вартості товарів, закуплених для продажу, а також були налаштовані на подальше зменшення торговельної маржі.

Підприємства промисловості другий місяць поспіль не прогнозують змін своєї ділової активності, незважаючи на оптимізацію виробничих / логістичних ланцюгів і сповільнення інфляції: секторальний індекс у жовтні не змінився порівняно з вереснем і становив 50,0. Респонденти, як і раніше, були позитивно налаштовані щодо обсягів виготовленої продукції, нових замовлень на продукцію, а також щодо запасів сировини та матеріалів, натомість очікували зменшення обсягів нових експортних замовлень на продукцію. Послабилися негативні оцінки щодо обсягів незавершеного виробництва, оцінки щодо залишків готової продукції залишаються песимістичними.

Підприємства будівництва після п’яти місяців поспіль оптимістичних оцінок у жовтні очікували погіршення результатів своєї діяльності внаслідок сезонного скорочення економічної активності, звуження інвестиційного попиту та браку кваліфікованих кадрів: секторальний індекс становив 44,8 (у вересні – 50,6). Респонденти вперше з травня поточного року очікували зменшення обсягу будівництва, нових замовлень, обсягу закупівлі сировини та матеріалів, а також послабили позитивні очікування щодо зростання закупівлі послуг підрядників і вартості їх послуг. Будівельники прогнозували суттєве зниження темпів подорожчання як власної продукції (послуг), так і закупівельних цін, крім того, посилили негативні оцінки щодо доступності підрядників.

Підприємства сфери послуг у жовтні вкотре надали негативні оцінки своєї ділової активності, зважаючи на подальше подорожчання пального, проблеми з логістикою та слабкий попит: секторальний індекс становив 47,2 порівняно з 47,9 у вересні. Респонденти зберегли негативні очікування щодо обсягу нових замовлень та обсягу послуг у процесі виконання. Також, на відміну від попереднього місяця, вони прогнозували зменшення обсягу наданих послуг. Більшість опитаних підприємств очікували на подорожчання власної продукції / послуг на тлі зростання цін на сировину та товари постачальників.

Оцінки щодо зайнятості погіршилися. Респонденти всіх видів економічної діяльності прогнозували скорочення загальної чисельності працівників.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло