НБУ прогнозує сповільнення споживчих цін з 26,6% до 5,8% наприкінці року

НБУ прогнозує сповільнення споживчих цін з 26,6% до 5,8% наприкінці року

Крім того, регулятор також очікує зменшення безробіття майже до 19%

НБУ прогнозує сповільнення споживчих цін з 26,6% до 5,8% наприкінці року
Фото: Depositphotos

Наприкінці цього року темпи зростання споживчих цін сповільняться до 5,8% з 26,6% у 2022 році. Швидше, ніж очікувалося, зниження інфляції насамперед обумовлюється більшою пропозицією продуктів харчування на тлі вищих врожаїв, нарощуванням виробництва та труднощами з експортом агропродукції.

Про це йдеться в оновленому інфляційному звіті НБУ.

Як очікує регулятор, у 2025 році темпи зростання споживчих цін сповільняться до 6% на тлі зменшення безпекових ризиків, що дасть змогу бізнесу поступово налагодити логістику й виробництво. Водночас тиск на ціни зберігатиметься через диспропорції на ринку праці, збільшення споживчого попиту та зростання адміністративних тарифів.

«Безробіття й надалі знижуватиметься, однак залишатиметься вищим за рівень до повномасштабного вторгнення. Очікується, що цього року воно зменшиться майже до 19%, наступного – до 16,5% та у 2025 році – нижче 15%», – повідомили в Нацбанку. А також додали, що відновлення ринку праці стримуватимуть структурні диспропорції, що посилилися через наслідки війни: міграцію та нерівномірне економічне відновлення за галузями та регіонами.

За оцінками НБУ, доходи населення повернулися до зростання. За підсумками року доходи в номінальному вимірі збільшаться майже на 18%, а в реальному (тобто вже з вирахуванням інфляції) – приблизно на 4%. У 2024–2025 роках реальні доходи громадян теж зростатимуть.

За даними Нацбанку, дефіцит бюджету без урахування грантів у доходах у 2023 році сягне майже 29% ВВП. В умовах довшої тривалості високих безпекових ризиків значний дефіцит зберігатиметься й у 2024 році (понад 20% ВВП). Очікується, що зменшення цих ризиків дасть змогу розпочати фіскальну консолідацію, що разом із подальшим зростанням доходів бюджету сприятиме скороченню дефіциту бюджету до 13% ВВП у 2025 році.

Нагадаємо: НБУ поліпшив прогноз інфляції на кінець 2023 року з 10,6% до 5,8%. Основний чинник цього перегляду – вплив високих врожаїв на динаміку продовольчих цін. Водночас Нацбанк підвищив прогноз інфляції на 2024 рік – з 8,5% до 9,8%.

Крім того, НБУ також поліпшив прогноз зростання реального ВВП із 2,9% до 4,9% у 2023 році. Стрімкіше економічне відновлення спричинене низкою чинників. «Серед них – вища адаптивність бізнесу та населення до воєнних умов, ліпші, ніж у попередньому прогнозі, оцінки врожаїв, розширення альтернативних шляхів експортних постачань, а також суттєвіші обсяги бюджетних видатків.

Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що НБУ поліпшив прогноз інфляції на кінець 2023 року з 10,6% до 5,8%.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло