НБУ сформулював 4 кроки з регулювання діяльності небанківських фінкомпаній, починаючи з 2024 року
З наступного року вводиться в дію низка законів про фінансові послуги, страхування та кредитні спілки, а також наберуть чинності підзаконні акти НБУ

Ключове реформування українських небанківських фінкомпаній очікують з 2024 року, коли НБУ та ринок мають імплементувати ухвалені закони й нормативно-правові акти у відповідності до європейських правил.
Про це повідомила перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова у авторській колонці для «Економічної правди».
«Після введення в дію нових законів учасники ринку отримають піврічний перехідний період для реалізації нових вимог. Ключові новації – це по суті чотири кроки, які мають зробити Національний банк та ринок, аби імплементувати цивілізовані європейські правила», – пояснила вона.
Першим кроком стане «регулювання та нагляд». Як зазначила Рожкова, регулювання та нагляд за учасниками ринку здійснюватиметься за принципом «на випередження».«Замість застосування заходів впливу тільки за виявленні порушення регулятор матиме інструментарій застосовувати заходи раннього втручання до страховиків і кредитних спілок та коригувальні заходи до всіх учасників ринку», – уточнила заступник голови регулятора.
Перелік об’єктів нагляду буде розширено за рахунок власників істотної участі, афілійованих і споріднених осіб фінансових компаній та компаній і осіб, яким ліцензовані фінустанови віддають свої функції на аутсорсинг. Окремі вимоги будуть встановлені для учасників різних сегментів.
Другий крок – захист споживачів. «Окрім пруденційного нагляду, з’явиться нагляд за ринковою поведінкою. Він сприятиме цивілізованим відносинам учасників ринку та запобігатиме недобросовісній конкуренції і маніпуляціям під час продажів фінансових послуг», – заявила Рожкова.
На споживачів також будуть орієнтовані норми про:
- розширення спектру інформації до оприлюднення про надавача фінпослуг та самі послуги;
- заборону нав’язувати додаткові послуги та змінювати в односторонньому порядку істотні умови договору, зокрема відсоткову ставку та строк кредитування;
- розкриття інформації до укладення договору (щодо розміру страхової премії та страхових ризиків і виключень з них, за аналогією з розкриттям інформації про кредити на банківському ринку);
Третім кроком стануть нові вимоги до управління (зокрема, до організації систем корпоративного управління, внутрішнього контролю та управління ризиками), обліку та звітності мають будуть запроваджені впродовж 2024 року.
Обов’язковими для дотримання фінустановами будуть пруденційні нормативи – кількісні показники, перелік і значення яких визначатимуться НБУ з урахуванням плану поступової імплементації директив ЄС.
«Для страховиків буде встановлено обов’язкові нормативи прийнятного регулятивного капіталу, капіталу платоспроможності та мінімального капіталу і вимоги щодо прийнятних активів, формування технічних резервів та подання нових файлів звітності. Для кредитних спілок – нові вимоги до структури капіталу», – додала Рожкова.
Четвертий крок сформульовано як «нові можливості». «Вхід на ринок стане суттєво простішим. Замість «букету» ліцензій на фінансові послуги можна буде отримати одну ліцензію фінансової установи та одночасно надавати послуги з кредитування, лізингу, факторингу, надання гарантій та навіть базові платіжні послуги (повний спектр потребуватиме ліцензії платіжної установи)», – повідомила вона.
Для чинних гравців нову ліцензію можна буде отримати шляхом переоформлення ліцензії, а не нового ліцензування.
«Буде можливість поєднувати фінансові послуги. Наприклад, для лізингодавців стане доступною опція надання нефінансових послуг з обслуговування авто», – зазначила Рожкова. Вона уточнила, що передбачені й нові механізми «для цивілізованого припинення діяльності».
Бекграунд. Як повідомляв Mind, НБУ оновив критерії оцінки ризику та суспільної важливості учасників ринку небанківських фінпослуг.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].