Ізраїль задіяв штучний інтелект «Євангеліє» для ударів по Хамас

Ізраїль задіяв штучний інтелект «Євангеліє» для ударів по Хамас

На думку ізраїльських військових, це дозволяє зменшити кількість жертв серед цивільних, однак з ними не всі згодні

This text is also available in English
Ізраїль задіяв штучний інтелект «Євангеліє» для ударів по Хамас
фото Reuters

Ізраїль спирається на систему штучного інтелекту (ШІ) «Євангеліє» для вибору цілей ударів по сектору Газа.

Джерело. Про це пишуть британська газета The Guardian, а також видання +972 та Local Call.

Журналістське розслідування засноване на бесідах із 7-ма співробітниками ізраїльської розвідки, які брали участь в ізраїльських операціях в Газа, а також на свідченнях палестинців, даних та документах із сектору Газа, офіційні заяви прес-служби ЦАХАЛу та інших державних установ Ізраїлю.

У базі даних ЦАХАЛ є відомості про 30–40 тисяч осіб, яких підозрюють у членстві у Хамас чи інших угрупованнях, автоматизована система пропонує координати житлових будинків (у системі вказано кількість цивільних осіб, які можуть бути убиті внаслідок атаки на конкретну ціль) таких палестинців, розповіли джерела Local Call.

«Нічого не відбувається випадково. Коли в будинку в Газі вбивають трирічну дівчинку, це відбувається тому, що хтось в армії вирішив, що в її загибелі немає нічого страшного, що це ціна, яку варто заплатити, щоб вразити іншу ціль. Ми не Хамас. Це не випадкові ракети. Все робиться навмисно. Ми точно знаємо, скільки супутніх збитків є в кожному будинку», – цитують розслідувачі одне з джерел.

За даними розслідування, ще однією причиною масштабних збитків для життя цивільного населення в Газі є широке використання системи під назвою «Хабсора» («Євангеліє»), яка значною мірою побудована на штучному інтелекті і може «генерувати» цілі майже автоматично зі швидкістю, що значно перевищує ту, яка була можлива раніше.

Ця система ШІ, за словами колишнього офіцера розвідки, по суті сприяє створенню «фабрики масових вбивств», в якій наголос робився на кількість, а не якість.

За словами джерел, цілі в Газі, по яких завдавала ударів ізраїльська авіація, можна умовно розділити на чотири категорії.

Перша – «тактичні цілі». До них відносяться стандартні військові цілі: осередки озброєних бойовиків, склади зброї, ракетні установки, пускові установки протитанкових ракет, мінометні розрахунки, військові штаби, пункти спостереження і так далі.

Друга група – це «підземні цілі», переважно тунелі, які Хамас прорив під кварталами Гази, у тому числі під будинками мирних жителів. Авіаудари з цією метою можуть призвести до обвалення будинків, розташованих над тунелями або поруч із ними.

Третя – «силові цілі», до яких належать висотки та житлові вежі в центрі міст, а також громадські будівлі, такі як університети, банки та урядові установи. За словами трьох джерел у розвідці, які брали участь у плануванні та проведенні ударів по силових об'єктах у минулому, ідея удару по таких цілях полягає в тому, що навмисна атака на палестинське суспільство чинитиме «громадянський тиск» на Хамас.

Остання категорія – це «сімейні будинки» або «будинки оперативників». Заявлена ціль цих атак – руйнування приватних будинків з метою вбивства одного жителя, підозрюваного у приналежності до Хамасу або «Ісламського джихаду». Однак у ході нинішньої війни, за свідченнями палестинців, у деяких убитих сім'ях не було жодного бойовика цих організацій.

За даними джерел The Guardian, високопоставлені лідери угруповання ховалися в тунелях відразу після початку атак 7 жовтня, а система ШІ дозволила виявляти групи бойовиків молодших за рангом.

Колишній головком ізраїльської армії Авів Кохаві ще до початку війни 7 жовтня говорив, що раніше ЦАХАЛ виявляла 50 цілей у секторі Газа за рік, а система ШІ дозволила виявляти 100 цілей щодня.

Бекграунд. Нагадаємо згідно з розслідуванням, Ізраїль знав про план нападу Хамас за рік до атаки, але не сприйняв його серйозно.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло