роспропаганда поширила фейк, що Зеленський на західну допомогу купив собі дві яхти – у Конгресі на це відреагували
Це посіяло сумніви серед конгресменів у необхідності термінового надання Україні допомоги

Вебсайт колишнього морського піхотинця Джона Марка Дугана, який нині проживає в росії, запустив чутку про те, що президент України Володимир Зеленський на американські гроші, надані на допомогу Україні, придбав дві розкішні яхти.
Джерело. Про це пише ВВС.
Заява вебсайту була більш ніж спірною: нібито Зеленський через двох своїх радників та підставних осіб заплатив $75 млн за дві яхти. Українська влада категорично це заперечує, крім того з'ясувалося, що ці яхти насправді нікому не продавали.
Хоча твердження було дезінформацією, задум із фальшивкою спрацював. Він почав поширюватися в інтернеті, і на нього навіть відреагували американські конгресмени, які ухвалюють важливі рішення щодо виділення військової допомоги Києву.
Лідери обох палат кажуть, що питання про надання подальшої допомоги Україні буде відкладено до нового року. А деякі взагалі категорично виступають проти допомоги Україні.
«Кожен, хто голосує за надання допомоги Україні, субсидує найкорупційнішу в історії нашої країни схему зарубіжної війни», – заявила в Твіттері член Конгресу від республіканської партії Марджорі Тейлор Грін і послалася на ту саму фейкову новину про яхту.
Сенатор-республіканець Джей Ді Ванс під час обговорення бюджетних пріоритетів заявив: «Є люди, які готові скоротити соціальні виплати, приректи наших дідусів і бабусь на злидні, і все чому? Щоб міністри Зеленського могли купити собі більші яхти?» – проголосив він.
І хоча чутки про яхти виявилися фальшивкою, ВВС з'ясувала, що за поширенням цієї історії сприяв вебсайт, пов'язаний з росією. За словами розслідувачів, цей вебсайт, швидше за все, є «спеціально створеним інструментом, пов'язаним із російським урядом і призначеним для надання певним історіям виду правдоподібності».
Ця історія вперше прозвучала наприкінці листопада на нічим не примітному YouTube-каналі з жменькою передплатників і лише одним розміщеним відео.
Але історію підхопив сайт під назвою DC Weekly, заодно опублікувавши фотографії двох яхт, Lucky Me та My Legacy, та документації, що нібито підтверджує їх продаж партнерам Зеленського.
Проте брокери компанії, яка виставила яхти на продаж, стверджують, що це фейк, що документи про придбання суден Зеленським чи його радниками – насправді фальшивка, а яхти поки що нікому не продано.
Автор фейку – Джон Марк Дуган три роки прослужив заступником шерифа округу Палм-Біч, а після відставки у 2009 році заснував вебсайт, на якому почав розповсюджувати чутки про своїх колишніх роботодавців. Він стверджував, що таким чином бореться з корупцією в поліцейських колах, проте після рейду ФБР на його офіс він змушений був манівцями тікати в росію, де отримав політичний притулок.
Там він зайнявся “журналістською” та “розслідувальною” діяльністю і почав розповсюджувати фальшиву чи безпідставну інформацію. Зокрема, він стверджував, що однією з цілей вторгнення росії в Україну було знищення там біолабораторій, де нібито розроблялася зброя, призначена для винищення російського населення.
Співробітники Університету Клемсона з'ясували також, що DC Weekly публікує історії, запозичені з інших сайтів та переписані з використанням ШІ-технологій, а у «репортерів» видання фальшиві імена та фотографії.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].