росія утримує в колоніях і СІЗО тисячі українців з окупованих територій, які не є військовополоненими

росія утримує в колоніях і СІЗО тисячі українців з окупованих територій, які не є військовополоненими

Для їх визволення, на відміну від військовополонених, не існує жодних механізмів

This text is also available in English
росія утримує в колоніях і СІЗО тисячі українців з окупованих територій, які не є військовополоненими
фото Shutterstock

У колоніях та слідчих ізоляторах у росії та на окупованих територіях України утримуються тисячі українських громадян, які не є військовополоненими.

Джерело. Про це йдеться в розслідуванні ВВС.

Цих людей було затримано після російського вторгнення в Україну під час проходження так званої фільтрації, а іноді й просто на вулицях за підозрою у «протидії спеціальній військовій операції». Вони позбавлені волі, але при цьому офіційно не є обвинуваченими чи засудженими у кримінальних справах. «Тому знайти їх офіційним шляхом неможливо, а для їх визволення, на відміну від військовополонених, не існує жодних механізмів», – пише ВВС.

За російським законодавством навіть за умов воєнного стану людей без суду не можна затримувати більш ніж на 30 днів. Проте час, місце та підстава затримань українців військовими найчастіше ніде формально не зафіксовано, кримінальні чи адміністративні справи проти них не порушено, розслідування не ведеться.

Це випливає з рішень судів, із якими ознайомилася ВВС. До тих, хто був затриманий без формальних звинувачень, доступу адвокатів фактично немає. У кращому разі, міноборони рф визнає факт того, що такі люди знаходяться на території росії, але відмовляється допустити до них адвокатів та родичів «до закінчення перевірочних заходів».

ВВС розповідає історію кількох мешканців України, захоплених росіянами і відправлених до російських СІЗО чи анексованого Криму. Незважаючи на всі спроби зустрітися з ними, адвокатів і родичів до них так і не допустили. Вдалося встановити лише, у яких СІЗО їх утримують – і то не завжди.

При цьому в рамках обмінів полоненими між Україною та росією додому повернулося понад 140 громадянських українців, каже омбудсмен України Дмитро Лубінець.

Деяку кількість українських громадян росіяни відпустили без пояснень. Деякі зі звільнених згодом розповідали про тортури з боку росіян.

За інформацією українського міністерства з питань реінтеграції, на листопад 2023 року у російському полоні перебувало понад 700 цивільних осіб. Йдеться, очевидно, про неповні дані. Лубінець називав цифру 25 тисяч зниклих на окупованих територіях цивільних осіб. Частина могла загинути або просто виїхати або не виходити на зв'язок, інші могли бути затримані.

За оцінками проекту з пошуку зниклих українців «Знайти своїх», всього російськими військовими чи співробітниками правоохоронних органів без пред'явлення звинувачень могли бути затримані близько 7500 цивільних осіб. Знайти вдалося лише близько 200.

До цієї статистики не входять вивезені з території України діти, вивезення яких стало підставою для звинувачення щодо путіна у Міжнародному кримінальному суді.

Російським і українським правозахисникам вдалося ідентифікувати понад 30 колоній і СІЗО, з яких надходили повідомлення про цивільних українців, які там утримуються.

Бекграунд. Як повідомлялося, 90% усіх полонених, що нещодавно повернулися з російського полону, зазнали катувань. Щонайменше два тижні після повернення з полону для них триватиме первинна реабілітація.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Invest Summit. Jazz Business
Читайте також
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло