США навмисно не давали Україні достатньо зброї для контрнаступу, щоб не спровокувати путіна на використання ядерної зброї – WSJ
Вашингтон міг переламати хід війни, але упустив цей шанс

Протягом першого року війни в Україні владімір путін кілька разів погрожував Заходу ядерною зброєю. Хоча в Києві переконували союзників, що це блеф, шантаж спрацював.
Про це йдеться в книжці головного міжнародного кореспондента The Wall Street Journal Ярослава Трофімова, пише The Moscow Times.
США кілька разів не наважувалися поставити Україні зброю, яка могла б радикально переламати перебіг конфлікту, пише Трофімов із посиланням на українських та американських чиновників, військових і розвідників.
Зараз виходить його книжка «Наші вороги зникнуть: російське вторгнення і війна України за незалежність», уривки якої наводить WP.
Вводячи війська в Україну, путін застеріг Захід від втручання в конфлікт і погрожував непередбачуваними наслідками, якщо його не почують.
З перших днів війни в Україні головним пріоритетом Білого дому було не переступити позначені Кремлем «червоні лінії» та не спровокувати пряму конфронтацію між росією і НАТО, насамперед ядерну, пише Трофімов.
США, знаючи про намір росії фізично ліквідувати Володимира Зеленського та вважаючи, що українська армія довго не протримається («через те, що українці не ділилися з нами своїми приготуваннями та планами, а ті, якими ділилися, були військовою дезінформацією», сказав пізніше Трофімову високопоставлений представник Пентагону), надали лише 90 протитанкових ракет Javelin.
Важке озброєння Вашингтон і його союзники не постачали ще довго, а коли все-таки наважилися, робили це повільно. Через це Київ не отримав західної зброї саме тоді, коли вона могла б відіграти вирішальну роль у конфлікті – у 2022 році, зазначає Трофімов.
Російська армія тоді була деморалізована, втратила значну частину підготовлених до вторгнення військ і техніки та відступала.
Коли ж озброєння в необхідних кількостях почало надходити в Україну, на другому році війни, було пізно: росія провела мобілізацію, зміцнила оборону на окупованих територіях і перевела економіку на військові рейки.
У липні 2022 року Трофімов зустрівся із Зеленським. Той сердився на повільність Вашингтона і називав його страхи, пов'язані з розростанням конфлікту, необґрунтованими. росія вже використала в Україні всі види озброєнь, окрім ядерної бомби, що вона може зробити, говорили українці своїм американським співрозмовникам.
Однак у Вашингтоні продовжували серйозно ставитися до ядерних погроз москви. Інтереси США та України перетинаються на 85%, але решта 15% «дуже важливі», пояснив Трофімову ще один представник Пентагону: «Українці вже воюють за своє існування. Але Сполучені Штати мають особливе зобов'язання уникати ядерної війни, яка назавжди покладе кінець життю на планеті Земля».
Того літа українські, американські та британські військові розробляли план контрнаступу. Зеленський і головком ЗСУ Валерій Залужний наполягали на операції в Запорізькій області з метою вийти до Азовського моря та перерізати «сухопутний міст» до Криму, ключовий для постачання російської армії. У неї тоді залишалося лише близько 100 000 солдатів.
Залужний, за словами його помічників, просив у США лише 90 додаткових гаубиць і відповідну кількість боєприпасів.
Але американці вважали, що ЗСУ не мають достатньої кількості військовослужбовців для такої великомасштабної операції, і наполягли натомість на звільненні Херсона.
Коли у вересні 2022 року українські війська несподівано стали звільняти Харківську область, путін оголосив мобілізацію, організував фейкові референдуми про входження чотирьох частково окупованих областей до складу росії і знову попередив, що в разі загрози її територіальній цілісності може застосувати ядерну зброю.
«Це не блеф», – заявив він тоді.
Українці не повелися на провокацію та продовжили наступ, а потім і звільнили Херсон. Однак у Вашингтоні страх переходу конфлікту в ядерний досяг піку, пише Трофімов. За оцінками американської розвідки, путін міг розглядати можливість ядерного удару у трьох випадках:
- великий напад на саму росію, особливо за участю НАТО;
- ймовірність втрати Криму;
- перемога України на полі бою, внаслідок якої, за словами високопосадовця Пентагону, вона «повністю розіб'є російські збройні сили, тож російська держава відчуватиме загрозу своєму існуванню».
Радник із національної безпеки Білого дому Джейк Салліван навіть публічно повідомив, що Вашингтон безпосередньо приватно попередив москву про «катастрофічні наслідки застосування ядерної зброї в Україні».
До кінця листопада контрнаступ ЗСУ став видихатися, зокрема через відсутність нових постачань артилерійських снарядів і відмови США та їхніх союзників надати західні танки та броньовані машини, пише Трофімов.
Тим часом новий командувач українського угрупування генерал Сергєй Суровікін почав будувати оборонні укріплення, а 300 000 мобілізованих росіян поповнили окупаційну армію.
У 2023 році Україні в рамках нового контрнаступу вже за підтримки західної техніки не вдалося подолати опір російських частин.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].