З усіх галузей економіки України війна найбільше вдарила по металургії — Світовий банк
Зберегти випуск продукції на колишньому рівні змогли лише менше третини підприємств у східних та південних областях

Після початку повномасштабного російського вторгнення виручка компаній, що діють в Україні, впала в середньому по країні вдвічі.
Джерело. Про це йдеться у свіжому дослідженні Світового банку щодо впливу війни на український бізнес, пише DW.
Зазначається, що бізнес по-різному постраждав у різних регіонах України: так, на сході та півдні країни, де йдуть бойові дії, виручка знизилася, відповідно, втричі та на 60%, а кількість працівників у компаній із цих регіонів скоротилася майже на 40%. У компаній на заході країни відповідні показники знизилися на 40% (виручка) та на 20% (кількість співробітників) порівняно з 2021 роком.
При цьому зберегти випуск продукції на рівні до початку вторгнення змогли лише менше третини підприємств у східних та південних областях, де розташовано більше половини промислових виробництв країни.
На сході країни з руйнуваннями через російські атаки зіткнулася майже половина (47%) компаній, на півдні – приблизно третина (29%), а в середньому по країні – кожна п'ята компанія.
Найбільш постраждалою галуззю української промисловості у звіті вказана металургія, на яку до війни припадало 20% експорту та 10% ВВП.
Зокрема, Україна втратила великі металургійні виробництва у Маріуполі – “Азовсталь” та комбінат імені Ілліча, і ще багатьох підприємств на захоплених територіях. В результаті випуск металургійної продукції за підсумками 2022 скоротився більш ніж на 60%.
Головними проблемами, з якими стикався бізнес України навесні-влітку 2023 року, коли проводилося опитування, стали труднощі із забезпеченням енергією (про них повідомили 15% респондентів), підключенням до інтернету (близько 10%), порушення логістики, а також нестача співробітників через мобілізацію та міграцію. Скоротити випуск та скасувати замовлення через нестачу кадрів довелося 15% компаній, а серед великих підприємств – понад 20%.
На додачу до всіх проблем, які обмежують виробництво, український бізнес зіткнувся з величезним падінням попиту, йдеться в аналізі даних Світового банку. Саме це стало головною причиною, через яку багатьом компаніям довелося тимчасово призупинити роботу або зовсім закритися.
Це позначається і на можливості компаній інвестувати, цьому заважає невизначеність з приводу того, коли відновиться попит. У середньому вкладення у розвиток скоротилося на 76%.
Більше половини компаній зазнають труднощів із фінансуванням поточної діяльності – кожне друге підприємство зазначило, що протягом найближчого півроку може не впоратися з обслуговуванням своїх зобов'язань.
Бекграунд. Між тим повідомлялося, що «Запоріжсталь» торік наростила випуск прокату на 57%, сталі – на 65%. У 2023 році комбінат працював у середньому на 70% своєї потужності.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].