Дезінформація проросійських телеграм-каналів найчастіше стосується питань евакуації українців – дослідження
Команда CIVIC зафіксувала вплив цієї дезінформації на фізичну безпеку та ментальне здоров'я українців

Старша радниця з досліджень CIVIC Лорен Спінк виявила, що дезінформація проросійських телеграм-каналів найчастіше стосується питань евакуації українців. Команда дослідників зафіксували вплив цієї дезінформації на фізичну безпеку та ментальне здоров'я українців.
Про це повідомив «Детектор медіа» з посиланням на дослідження команди.
Спінк зазначила, що дезінформація спрямована на цивільних українців і має на меті вплинути на їхню поведінку, водночас становить безпосередню загрозу життю.
За результатами звіту, дослідники виокремили кілька основних дезінформаційних наративів:
- російські інформаційні кампанії щодо бойових дій на місцевому рівні;
- маніпулювання переміщеннями населення;
- підрив соціальної згуртованості та довіри до української влади;
- дезінформація про життєво важливі послуги (медична допомога, евакуація тощо).
Наголошується, що люди боялися залишати небезпечні місця, оскільки ворожі субʼєкти поширювали неправдиву інформацію на місцевому рівні. Уточнюється, що це призводило до плутанини та паніки серед цивільних осіб, коли вони намагались приймати швидкі рішення.
«Така дезінформація безпосередньо призводила до загибелі цивільних осіб, які вирішили залишитися, а не евакуюватися з небезпечних районів. Дослідження демонструє, як вплив інформації може мати серйозні наслідки для життя людей, яких можна було б захистити», – сказав директор CIVIC в Україні Александер Гріф.
На його думку, актуальність розвитку та вдосконалення систем захисту цивільних осіб залишається на всіх рівнях, оскільки дезінформація становить загрозу для цивільних.
Окрім цього, CIVIC спільно з Центром інформаційної стійкості проаналізували дописи з понад 250 проросійських телеграм-каналів та визначили, що ЦА цих каналів становили цивільні особи у прифронтових містах. Дезінформація здійснювалася у критично важливі та небезпечні періоди часу після вторгнення.
Уточнюється, що йдеться про такі міста й часові проміжки: Чернігів – з 24 лютого по 15 березня 2022 року; Маріуполь – 24 лютого – 15 травня 2022 року; Харків – 24 лютого – 30 квітня 2022 року; Херсон – 24 лютого – 15 травня 2022 року; Запоріжжя – 1-31 березня 2022 року та 28 червня – 15 вересня 2022 року.
Як зазначається, з приблизно 6300 дописів майже 5400 містили матеріали про евакуацію. Це свідчить про приділення ворогом великої уваги цій темі у соцмережах.
У дослідженні зауважили, що в основі дописів лежали звинувачення ЗСУ у нападі на цивільних, які намагалися евакуюватися на підконтрольну територію, а також спонукання до евакуації лише певними шляхами та загальне зображення евакуації до рф як найбезпечнішого варіанту для цивільного населення.
«Була інформація про зелений коридор, але коли приїхали на місце, то ніякого коридору не було. Натомість там були солдати – не українські», – розповів один із респондентів дослідження.
Бекграунд. Раніше Mind розповідав, що як війна та стрес змінюють психіку українців і що із цим робити
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].