Супутникові компанії США могли продавати росії дані для ударів по Україні – джерело у ЗСУ
Супутник робить знімки якогось місця, а за кілька днів чи тижнів туди прилітає російська ракета, стверджують спостерігачі

Українські військові підозрюють, що росія використовує знімки американських супутникових компаній, щоб спрямовувати удари своїх крилатих ракет.
Замовити такі знімки нескладно і недорого, пише The Atlantic: кілька тисяч доларів – не надто великі гроші, якщо вдасться точніше направити ракету вартістю близько $1 млн. А щоб приховати російський слід, закупівлю могли проводити через сторонні фірми, як у разі обходу санкцій.
У Mind з'явився телеграм-канал Mind tweet, де ви першими отримуєте головні новини, що мають вплив на економіку та бізнес. Підпишіться, щоб зберегти ваш час та гроші.
Крім того, на ринку супутникової фотографії можна знайти великі архіви знімків у хорошій якості, з датами та координатами, за якими можна відстежити активність на об'єктах, що є потенційними цілями.
Схема очевидна, розповіло The Atlantic джерело у Збройних силах України. Супутник робить знімки якогось місця, а за кілька днів чи тижнів туди прилітає російська ракета, після чого інший супутник отримує замовлення зробити нові знімки цього місця – можливо, щоб оцінити ефективність удару.
«Кількість збігів дуже велика, щоб бути випадковістю», – каже джерело видання.
Так, 2 квітня 2022 року ракети вдарили по військовому аеродрому під Миргородом; перед цим його знімки було дев'ять разів запрошено в американських компаній. За тиждень після обстрілу хтось знову придбав знімки об'єкта.
Аналогічна історія повторилася, наприклад, у Львові, де 26 березня 2022 року було обстріляно завод з виробництва озброєнь. Наприкінці січня 2024 року хтось замовив свіжу зйомку Києва, після чого місто зазнало великого ракетного обстрілу.
І таких прикладів є сотні, кажуть представники України. Експерти Міністерства оборони підозрюють, що росія «купує супутникові знімки через сторонні компанії», які працюють із такими лідерами ринку, як Maxar та Planet Lab, повідомила заступник міністра оборони Катерина Чорногоренко.
Американські компанії підтримують Україну, зазначає вона; самі вони також заявили, що припинили співпрацювати з росією у березні 2022 року та перевіряють своїх клієнтів. Проте результати їхньої роботи «можуть використовуватися в ході збройної агресії проти України», каже Чорногоренко.
Українські військові стежать за російськими супутниками, до того ж, їх технічні можливості обмежені.
Раніше «ми не могли собі уявити, що приватні компанії можуть продавати супутникові знімки вразливих [у військовому відношенні] районів», але останні півроку «стало складно вірити у випадковість» таких збігів, каже джерело The Atlantic.
Топ-менеджер компанії, що займається аналізом супутникових знімків, підтвердив виданню, що, звіряючи інформацію про запитані фотографії з російськими ракетними ударами по українських об'єктах, що знаходяться глибоко в тилу, вона виявила понад 350 таких випадків у перший рік війни.
За словами топ-менеджера, щоб не допустити попадання знімків у російські руки, Maxar, Planet Lab та інші компанії повинні контролювати не лише своїх клієнтів, а й процес перепродажу знімків.
Зазначається, що кореспондент The Atlantic запросив нещодавні фотографії Запоріжжя у реселера, який працює з Planet Lab. І за кілька хвилин, надавши ім'я та дані кредитної картки, отримав знімок високого дозволу.
Бекграунд. Нагадаємо, США запустили супутники для боротьби з «космічною загрозою» росії. Протягом п'яти років Пентагон має намір покрити низьку навколоземну орбіту сотнями таких супутників.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: editor@mind.ua.