Як створити ліцей у територіальній громаді
Стартувала нова програма підтримки U-LEAD для 20 громад, які відібрали на конкурсі

20 громад з 13 областей України дізнаються як створити ліцей і напрацюють потрібні документи. Таку програму підтримки під назвою «Організація діяльності ліцею в територіальній громаді» розпочала «U-LEAD з Європою» минулого тижня.
За словами заступниці директора Програми «U-LEAD з Європою» Олени Томнюк, основна мета програми підтримки – це допомогти громадам зрозуміти алгоритм створення закладу профільної освіти та напрацювати базовий пакет документів: «Для старшокласників і майбутніх студентів дуже важливо, вступаючи у своє майбутнє життя й обираючи свій фах, бути більш впевненими у своєму виборі. І реформа старшої школи – створення ліцею – це крок назустріч старшокласникам. Реформи – це завжди складно, але вони для того, щоб змінити сьогодення і зробити майбутнє кращим. Хотілося б, щоб школа допомагала учням зорієнтуватися з основним напрямком діяльності».
Впродовж двох місяців учасники дізнаються як організувати роботу ліцею та фінансувати його діяльність, як взаємодіяти громаді й органу управління освітою у сфері освітнього міжмуніципального співробітництва, як комунікувати із зацікавленими сторонами та пояснювати потребу в змінах.
«З громадами працюватимуть експертки U-LEAD з питань освіти Оксана Гуцоляк і Тетяна Богатчук. Навчання складається з п’яти тренінгів та семінару, для кожної з команд заплановані індивідуальні консультації. У результаті кожна команда-учасниця отримає алгоритм дій з організації профільної освіти, враховуючи особливості й можливості своєї громади», – розповіла Тетяна Бордюг, керівниця робочої групи з питань освіти та керівниця Регіонального офісу U-LEAD на Запоріжжі.
Під час першого тренінгу учасникам нагадали про законодавчі вимоги до профільної освіти, пояснили за якими критеріями обрати одну школу з-поміж діючих, розповіли про переваги й недоліки пансіонату при ліцеї та необхідність паспорта безпеки закладу освіти.
Говорячи про законодавчі зміни, Оксана Гуцоляк нагадала про важливі дедлайни для освітян: «До 1 вересня 2024 року необхідно затвердити плани формування освітньої мережі з урахуванням вимог щодо ліцеїв. До 1 вересня 2027 року привести установчі документи закладів освіти у відповідність та забезпечити створені ліцеї належною матеріально-технічною базою, обладнанням, доступом до мережі Інтернет, відібрати на конкурсних засадах педагогічних працівників».
Експертка також повідомила про зміни в законодавстві. Зокрема, виключена норма, що обмежувала можливості для створення ліцеїв радами в містах із населенням менше 50 тис. осіб у громадах. Також опорні заклади освіти можуть забезпечувати здобуття не лише початкової та базової середньої освіти, а й профільної середньої. Ліцей є окремою юридичною особою, проте дозволено освіту й на початковому та базовому рівнях. На паралелях 10–12 класів має бути не менше двох класів із не менш ніж трьома профілями навчання.
Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян і розширює можливості громад. З цією метою Програма реалізовує велику низку навчальних заходів, які посилюють спроможності територіальних громад у різноманітних сферах.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].