Підготовлені перші муніципальні енергетичні плани. До кінця року вони мають бути в кожній громаді
U-LEAD з Європою

Підготовлені перші муніципальні енергетичні плани. До кінця року вони мають бути в кожній громаді

Досвід Вигодської громади з Франківщини

Підготовлені перші муніципальні енергетичні плани. До кінця року вони мають бути в кожній громаді

Фахівці Виговської громади з Франківщини розробили муніципальний енергетичний план, який мають розробити всі громади до завершення 2024 року згідно із Законом України «Про енергоефективність». Для цього їм знадобилися 6 місяців та експертна підтримка U-LEAD в рамках мережі з обміну досвідом, до якої увійшли 48 територіальних громад.

Варто наголосити, що всі громади повинні розробити місцевий енергетичний план до завершення 2024 року. Цей документ розробляють на 10 років і його орієнтовано на забезпечення сталого енергетичного розвитку громад і регіонів.

Як інформує Програма «U-LEAD з Європою», муніципальний енергетичний план Вигодської громади – документ, який містить детальний аналіз енерговитрат комунальних будівель громади, розрахунок обсягів інвестицій, яких потребують проєкти енергозбереження та енергоефективності, а також прорахунок ефекту від їх реалізації.

Основними цілями енергетичного плану у Вигодській громаді є: підвищення енергоефективності (очікувана економія енергоресурсів від реалізації проєктів становитиме від 5% до 64%); розвиток відновлювальних джерел енергії (збільшення їх частки від 13% до 50% в різних секторах енергетичного планування); залучення інвестицій.

Окрім розрахунків енергоспоживання та інвестиційної складової, документ містить 57 проєктів вартістю понад 600 млн грн, втілення яких розраховане до 2030 року. Реалізація всіх проєктів дозволить скоротити споживання енергетичних ресурсів на 16 055 МВт, а викиди СО2 на 30 915 тонн. Серед передбачених проєктів – модернізація шкіл, утеплення комунальних будівель, встановлення сонячних панелей на даху лікарні тощо. За словами головного спеціаліста сектору економічного розвитку, інвестицій та проєктної діяльності Вигодської селищної ради Тетяни Настасяк, декілька з них вже мають розроблену проєктно-кошторисну документацію і готові до подачі на конкурси та гранти. З метою максимального прискорення пошуку фінансування, фахівці Вигодської селищної ради планують внести проєкти до державної електронної системи DREAM, яка забезпечує єдиний цифровий маршрут для всіх проєктів модернізації та відновлення.

«Розробка Муніципального енергетичного плану дає можливість громаді провести аналіз ресурсів, які використовуються громадою, а це вже перший крок до їх ефективного використання. Проєкти, розроблені на етапі підготовки МЕП мають стати запорукою ефективної стратегії громади зі зменшення витрат та покращенню надання послуг», – повідомив радник із питань децентралізації та місцевого самоврядування Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» в Івано-Франківській області Максим Чопей.

Його слова підтверджує голова Вигодської громади Микола Мацалак. «Проблемою стала відсутність даних зі споживання енергоресурсів у громаді. Ми витратили більш ніж 3 місяці для того, щоб зібрати дані зі споживання енергоресурсів, за які щомісяця сплачуємо чималі гроші», – розповів Микола Мацалак.  Громада розв’язала цю проблему шляхом створення окремого профільного підрозділу.

«Ми розуміємо, що інтеграція в європейське співтовариство принесе нам спільний з європейцями ринок, в тому числі й енергетичний, що ціни на енергоносії постійно зростатимуть. Наша громада розташована близько до кордону з ЄС. Це відкриває перед нами цікаві можливості щодо вивчення та залучення європейського досвіду в енергетичному плануванні та енергоефективності», – резюмує голова Вигодської громади.

Нагадаємо:  Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян і розширює можливості громад. З цією метою Програма реалізовує велику низку навчальних заходів, які посилюють спроможності територіальних громад у різноманітних сферах.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Invest Summit. Jazz Business
Читайте також
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло