Зеленський у Стокгольмі на саміті Україна – Північна Європа (оновлено)
Україна підписала угоди про співробітництво у сфері безпеки зі Швецією, Ісландією та Норвегією

Володимир Зеленський прибув до Стокгольма на саміт Україна – Північна Європа.
Про це Президент повідомив у своєму телеграм-каналі.
Зеленський планує зустрітися з прем'єрами Швеції, Данії, Норвегії та Ісландії, з президентом Фінляндії та королем Швеції, а також представниками оборонних компаній. За результатами зустрічі планують підписати три безпекові угоди, що передбачатимуть оборонну підтримку на тривалий період.
Крім того, на саміті Зеленський говоритиме про забезпечення України системами протиповітряної оборони, спільні оборонні виробництва та забезпечення підрозділів зброєю.
ОНОВЛЕНО о 12:06:
Україна та Швеція підписали угоду про співробітництво у сфері безпеки.
ОНОВЛЕНО о 12:53:
«Інтерфакс-Україна» пише, що угода передбачає 75 млрд шведських крон (близько 6,5 млрд євро) оборонної допомоги на період з 2024 по 2026 роки. Підтримка охоплюватиме авіацію та протиповітряну оборону, бронетехніку, артилерію, посилення морської безпеки, сприяння розмінуванню та безпілотники.
Крім того, країна передаватиме артилерійські системи Archer, бойові машини CV90, спеціалізовані літаки ASC 890 та JAS 39 Gripen, включно з відповідним навчанням.
Також Швеція зобов'язалась підтримувати розвиток сучасного оборонно-промислового потенціалу України, розвивати двосторонню співпрацю з локалізації, ремонту, технічного обслуговування та виробництва шведської оборонної продукції в Україні, підтримувати Української формули миру, санкції проти рф, відшкодування збитків, притягнення агресора до відповідальності та допомогу економічному відновленні, відбудові та захисті критичної інфраструктури.
ОНОВЛЕНО о 14:57:
Президент України Володимир Зеленський та прем’єр-міністр Ісландії Б’ярні Бенедіктссон підписали Угоду про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку. Зеленський також підписав відповідну угоду з норвезьким прем’єр-міністром Йонасом Гар Стере.
Про угоду з Ісландією та Норвегією йдеться на сайті Офісу президента.

Уточнюється, що Ісландія зобов’язалася надавати всебічну та довгострокову економічну, гуманітарну й оборонну підтримку Україні, а також сприяти її майбутньому членству в ЄС і НАТО.
Наголошується, що протягом 2024–2028 років країна щороку виділятиме щонайменше майже $30 млн. Країна також готова фінансувати, закуповувати та постачати оборонні матеріали й спорядження, а також співпрацювати з Україною для розвитку її оборонної промисловості.
«Унікальність угоди в тому, що Ісландія зобов’язується продовжувати транспортувати в Україну військові вантажі й обладнання від союзників по НАТО зафрахтованими вантажними літаками. Крім того, Ісландія приділятиме особливу увагу підтримці й спорядженню українських жінок у Збройних Силах України», – йдеться у повідомленні.
Як зауважили в ОП, окремі розділи угоди стосуються підтримки української формули миру, санкцій проти рф, відшкодування збитків та притягнення ворога до відповідальності. Окрім цього, йдеться про зміцнення соціальної та цивільної інфраструктури, зокрема у сфері освіти й енергетичної безпеки.
У відомстві додали, що Ісландія зобов’язується посилити дипломатичне представництво в Києві для поглиблення співпраці з урядовими установами, парламентом, громадянським суспільством і приватним сектором в Україні.

Тим часом норвезька сторона заявила, що надасть цього року Україні щонайменше близько 1,2 млрд євро військової допомоги. Загалом у довгострокову програму підтримки України країна заклала майже 6,4 млрд євро на 2023-2027 роки.
«Разом із союзниками Норвегія допомагатиме Україні розвивати спроможності у сфері сучасних бойових літаків і вже фіксує чітку готовність передати винищувачі F-16. Крім того, зробить вагомий внесок у розвиток морських спроможностей у Чорному й Азовському морях, продовжить надавати системи NASAMS, а також обладнання до них і навчатиме фахівців», – заявив в Офісі президента.
Окрім цього, Україна та Норвегія працюватимуть над поглибленням оборонно-промислового співробітництва.
Уточнюється, що невійськові блоки угоди стосуються підтримки Української формули миру, санкцій, відшкодування збитків, притягнення рф до відповідальності, а також допомоги в економічному відновленні, гуманітарному розмінуванні, захисті критичної інфраструктури та боротьбі з російською пропагандою. Водночас норвезькі лікарні й надалі надаватимуть допомогу українцям.
«Норвегія твердо переконана, що майбутнє України та її народу – у євроатлантичній спільноті. Тому працюватиме над майбутнім членством країни в НАТО. Норвегія – 15-та країна, з якою укладено двосторонню безпекову угоду на виконання положень Вільнюської декларації G7», – зауважили у відомстві.
Уточнюється, що раніше Україна підписала документи з Великою Британією, Німеччиною, Францією, Данією, Канадою, Італією, Нідерландами, Фінляндією, Латвією, Іспанією, Бельгією, Португалією, Швецією та Ісландією.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що Зеленський і Байден підпишуть угоду про безпеку на полях саміту G7 на тлі погіршення відносин між США й Україною. Український президент, як повідомляється, став «емоційним і нервовим» на його думку, через зростання готовності США вести переговори з росією.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].