Поточний попит на житло в новобудовах в Україні дорівнює приблизно 35% від довоєнного рівня
Переважну більшість покупців (понад 50%) цікавить житло на завершальних стадіях будівництва або готове до заселення

Попит на житло у споруджуваних об'єктах загалом в Україні становить приблизно 35% від довоєнного рівня, однак у деяких західних регіонах він зріс у 1,5 раза.
Про це повідомила директор з продажів будівельної компанії GAZDA Маріанна Бігунець агентству «Інтерфакс-Україна».
«Зараз понад 90% попиту на первинне житло зосереджено в містах, які вважаються більш безпечними з воєнної точки зору, таких, як Ужгород, Чернівці, Львів, Івано-Франківськ, Житомир, Дніпро, Вінниця та Київ. Однак ця категорія безпеки є умовною, оскільки війна триває і передбачити майбутні наслідки дуже складно», – зазначила експерт.
Бігунець наголосила, що більшість покупців (понад 50%) цікавиться готовим до заселення житлом або об'єктами на завершальній стадії будівництва. До третини попиту складають нові черги житлових комплексів або котеджних містечок на стадії активного будівництва, приблизно 20% – об'єкти на етапі готовності від 30%.
За її словами, ключовим фактором при виборі у 2024 році буде наявність активних будівельних робіт.
Щодо балансу ціни, якості та площі житла, то покупці готові платити на 25–30% більше за середньоринкові ціни за умови високого рівня комфорту та якості житла.
«Щодо багатоповерхових будинків, це стосується невеликої поверховості (від 5 до 9 поверхів). Девелоперам потрібно враховувати потреби різних категорій громадян – від студентів до великих сімей. Тому формат смартжитла площею від 25 кв. м знову стає актуальним. Максимальна оптимальна площа квартир у категорії комфорт-житла може досягати 160 кв. м, що відповідає повноцінним 3–4-кімнатним квартирам для сім'ї з двома дітьми», – розповіла вона.
Серед позитивних тенденцій експерт зазначила повернення з початку 2023 року на ринок професійних інвесторів. «Через війну внутрішні міграційні процеси значно посилилися. Громадянам дуже потрібне якісне житло в безпечних регіонах, що стимулює інвестиційний попит, коли житло купується на ранніх стадіях будівництва для подальшого продажу або здачі в оренду», – сказала Маріанна Бігунець.
Експерт висловила сподівання, що пільгова іпотека «єОселя» цього року стане дієвим інструментом для стимулювання ринку. На її думку, акредитація об'єкта у програмі має для покупців більше значення, ніж ціна, оскільки сприймається як гарантія надійності.
«Зараз приблизно 3% квартир у споруджуваних об'єктах придбані за допомогою «єОселя». Однак з огляду на те, що стратегія «Укрфінжитла» частково спрямована на розвиток будівельної галузі, очікується зростання цієї частки до 15% у 2024 році. Це свідчить про тектонічні зрушення у свідомості девелоперів, які готові будувати, дотримуючись своїх обіцянок, і кількість безпечних новобудов із мінімальними ризиками для покупців значно зросте», – підсумувала Бігунець.
Бекграунд. Раніше Mind писав, що в I кварталі 2024 року українці оформили понад 185 тис. договорів щодо відчуження земельної ділянки, це на 36,4% більше, ніж до початку повномасштабного вторгнення. Кількість договорів про відчуження землі зросла на 56% проти аналогічного періоду минулого року, коли нотаріуси посвідчили майже 119 тис. таких бланків.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].