NYT: на переговорах України з росією на початку вторгнення москва вимагала віддати їй Крим і забороняла Києву вступати в НАТО

NYT: на переговорах України з росією на початку вторгнення москва вимагала віддати їй Крим і забороняла Києву вступати в НАТО

Пункти угоди означали, що росія могла вторгнутися в Україну знову, а потім накласти вето на будь-яку допомогу їй

NYT: на переговорах України з росією на початку вторгнення москва вимагала віддати їй Крим і забороняла Києву вступати в НАТО
фото DR

Газета The New York Times опублікувала повний текст проекту мирної угоди, розробленої навесні 2022 року делегаціями України та росії.

Документи надали журналістам українські, російські та європейські джерела, їхню справжність підтвердили газеті учасники переговорів, які проходили у перші місяці повномасштабної війни – з лютого до квітня; троє співрозмовників були у складі делегації України, пише видання.

Згідно з чернеткою найбільш остаточного договору від 15 квітня 2022 року, в якому залишилися неузгоджені правки, росія добивалася повного нейтралітету України, заборони на вступ країни до НАТО та на отримання будь-якої іноземної зброї та військової допомоги. Договір не перешкоджав вступу України до ЄС, але лише у нейтральному статусі.

рф наполягала, що анексований Крим має залишитися під її контролем – хоча у комюніке, підготовленому у Стамбулі 29 березня, йшлося про те, що статус Криму визначать протягом 10-15 років.

Питання про статус Донбасу взагалі не було включено до проекту угоди. Передбачалося, що Зеленський і путін обговорять його особисто.

Угода передбачала зменшення чисельності ЗСУ до 85 тисяч солдатів, 342 танків та 519 артилерійських гармат. Дальність дії ракет росія вимагала скоротити до 40 км.

Українські переговорники висували інші умови: 250 тисяч військовослужбовців, 800 танків та 1 900 артилерійських знарядь, писала WSJ.

З квітневого проекту випливало, що Україна мала відмовитися від судових розглядів у Міжнародному кримінальному суді (МКС) та скасувати санкції, що діють з 2014 року.

Також Київ мав закликати інші країни зняти обмеження з росії.

Російську мову переговорники вимагали оголосити державною та використовувати її нарівні з українською в судах та в усіх державних інституціях.

Ще вони вимагали заборони «пропаганди агресивного націоналізму».

Ці пункти Україна відмовилася обговорювати, оскільки їх не було у стамбульському комюніке.

Україна вимагала від росії згоди на міжнародні гарантії безпеки у разі агресії. Можливими державами-гарантами, які у разі нападу мали надати підтримку Україні, у документі називалися Велика Британія, Китай, США, Франція, Туреччина, Німеччина та сама росія.

NYT пише, що саме цей пункт став найбільш проблематичним, оскільки росія почала наполягати, що допомога Україні має бути узгоджена з усіма країнами-гарантами.

Як пояснює газета, по суті, це означало, що росія могла вторгнутися в Україну знову, а потім накласти вето на будь-яку допомогу – в результаті українська сторона остаточно втратила інтерес до переговорів.

Нагадаємо, перед Самітом миру, який проходить у Швецарії і на який росію не запросили, диктатор владімір путін озвучив умови припинення російського вторгнення до України. На його думку, для початку переговорів Україна має вивести війська з чотирьох областей України, відмовитись від планів вступити в НАТО, мати «нейтральний, позаблоковий, без'ядерний статус» та пройти «денацифікацію». Санкції, додав путін, мають бути скасовані.

Його слова прокоментував президент України Володимир Зеленський: «Це ультимативні пропозиції, які не відрізняються від тих, що були раніше. Він не зупиниться. Те саме робив Гітлер. Ось чому ми не повинні довіряти цим пропозиціям».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло