Сербія “тихцем” постачає зброю союзникам України, а що вони роблять з нею далі — Вучича не обходить
Захід від початку прагнув не допустити зближення Сербії з росією, і ключову роль відіграв у цьому американський посол

Сербія з 2022 року експортувала до західних країн артилерійських снарядів на 800 млн євро і “тихо” нарощує ці поставки, пише Financial Times, додаючи, що президенту країни Александру Вучичу про це відомо.
Сербія не раз публічно засуджувала російське вторгнення в Україну, але відмовилася приєднуватися до західних санкцій.
Іноді висловлювання сербських політиків сприймаються як проросійські; крім того, у сербському суспільстві до росії багато хто ставиться із симпатією, а до Заходу – як мінімум насторожено.
Безпосередньо Сербія жодних озброєнь ні в росію, ні в Україну не постачала. Однак, як пише Financial Times, вона постачала і продовжує постачати артилерійські снаряди до західних країн, які активно підтримують Україну і не робили секрету з того, що готові закуповувати для неї боєприпаси у третіх країнах (зберігаючи в таємниці лише назви цих країн).
Президент Вучич у коментарі виданню зазначив, що оцінка у 800 млн євро загалом близька до реальності. Він уточнив, що це не за один рік, «але може бути за два чи три роки».
«Це частина нашого економічного пожвавлення і для нас це важливо. Так, ми експортуємо свої боєприпаси. Ми не можемо експортувати до України чи росії, але у нас багато контактів з американцями, іспанцями, чехами та іншими. Що вони з цим, зрештою, роблять, – це їхня справа», – наводить слова Вучича газета.
«Навіть якщо я знаю [де опиняться боєприпаси], це не моя справа. Моя справа – забезпечити, щоб ми розпоряджалися боєприпасами легально, щоб ми їх продавали. Я мушу дбати про свій народ, от і все. Це все що я можу сказати. У нас є друзі у Києві та москві. Це наші слов'янські брати», – додав Вучич.
Financial Times також цитує анонімного західного дипломата про те, що Захід від початку прагнув не допустити зближення Сербії з росією, і ключову роль, за його словами, відіграв у цьому американський посол Крістофер Хілл, який прибув до Белграда через місяць після початку російського вторгнення.
«Всі очікували, що Хілл буде сваритися з Вучичем, але його єдиною метою було дистанціювати Белград від Москви. Він досяг успіху. Вучич уже роками не зустрічався з путіним і навіть не дзвонив. І, звичайно, є ще й збройові поставки, які надаються Україні», – цитує FT свого співрозмовника.
Бекграунд. Між тим у квітні 2023 року із витоку секретних документів Пентагону стало відомо, що Белград погодився поставити зброю Україні або вже відправив її, писало агентство Reuters. Вучич заперечував цю інформацію.
Нагадаємо, в травні ц.р. повідомлялося, що Сербія відправить посла в Україну вперше після російського вторгнення.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].