В Україні можуть створити нову фондову біржу за участю держбанків та ОВДП – МВФ

В Україні можуть створити нову фондову біржу за участю держбанків та ОВДП – МВФ

Це планують зробити для забезпечення подальшого безперебійного функціонування вторинного ринку державних облігацій

В Україні можуть створити нову фондову біржу за участю держбанків та ОВДП – МВФ
Фото: Рexels

Влада України розглядає можливість створення нової фондової біржі для забезпечення безперебійного функціонування вторинного ринку державних облігацій, оскільки найбільша та найстаріша біржа країни ПФТС недостатньо капіталізована. Власник ПФТС підтвердив, що не інвестуватиме додатковий капітал.

Цю інформацію містить звіт Міжнародного валютного фонду (МВФ).

У Mind з'явився телеграм-канал Mind tweet, де ви першими отримуєте головні новини, що мають вплив на економіку та бізнес. Підпишіться, щоб зберегти ваш час та гроші.

Згідно з документом, опублікованим на сайті МВФ після четвертого перегляду програми розширеного фінансування EFF, частина капіталу в розмірі приблизно $0,5 млн буде надана державними банками (30%), а решта – з приватних джерел, зокрема міжнародними фінансовими інститутами (МФІ).

На ПФТС припадає 68% обсягу торгів. Бажання створити нову біржу пояснюється потребою забезпечити безперебійне функціонування вторинного ринку державних облігацій та інших фінансових інструментів.

В оновленому меморандумі про економічну та фінансову політику за програмою EFF зазначено, що Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР), Нацбанк і Міністерство фінансів у консультації з МВФ та іншими МФІ розробили пріоритетні заходи для поліпшення інфраструктури ринку капіталу. На першому етапі НКЦПФР затвердить постанову НБУ, яка дозволить Нацбанку розширити лінк із Clearstream до кінця липня 2024 року, що спростить доступ іноземного капіталу до муніципальних облігацій та інших боргових інструментів.

На другому етапі НКЦПФР, Національний депозитарій (НДУ) та НБУ за технічної підтримки МВФ прагнутимуть встановити прямий зв'язок між НДУ й іноземними центральними депозитаріями до кінця липня 2025 року, щоб розширити доступ іноземних інвесторів до ширшого спектра інструментів і ринків. До кінця серпня 2024 року НБУ, НКЦПФР і Мінфін запропонують додаткові заходи для поліпшення інфраструктури ринку капіталу.

У березні НКЦПФР попередила учасників ринку, представників профільних асоціацій і менеджмент бірж про високий ризик втрати ліцензій двома з трьох бірж – ПФТС та Українською біржею (УБ, Київ). Причинами можуть бути невиконання пруденційного нормативу ліквідності та структура акціонерного капіталу.

На початку червня Нацкомісія ухвалила рішення про анулювання ліцензії УБ через наявність підсанкційних осіб у структурі акціонерного капіталу, що УБ має намір оскаржити.

Найбільшим акціонером ПФТС з початку 2022 року є BOCE Co. Limited. За даними системи розкриття НКЦПФР, на кінець 2023 року інші акціонери з пакетом понад 5% були відсутні, проте 2 квітня біржа повідомила про отримання 8,856607% акцій ТОВ «Емпоріум», що підконтрольне SCM Financial Overseas Limited Ріната Ахметова.

Обсяг торгів на ПФТС у 2023 році зріс у 3,6 раза – до 320,8 млрд грн, що становило 63% від загального обсягу торгів цінними паперами в Україні, зокрема у грудні – 28,6 млрд грн, або 66% від загального обсягу торгів у країні.

На ринку, окрім УБ і ПФТС, ліцензію біржі має також ПрАТ «Фондова біржа «Перспектива» (Дніпро).

Бекграунд. Раніше Mind писав, що НКЦПФР призначила тимчасовим керівником виконавчого органу професійного учасника ринків капіталу ТОВ «Фрідом Фінанс Україна» Бондарчука Олександра Петровича на строк до 10.06.2025.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту editor@mind.ua
Invest Summit. Jazz Business
Читайте також
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло