Нацкомісія ввела тимчасове керівництво над підсанкційним брокером «Фрідом фінанс»

Нацкомісія ввела тимчасове керівництво над підсанкційним брокером «Фрідом фінанс»

Залишаються заблокованими рахунки понад 12 700 клієнтів

Нацкомісія ввела тимчасове керівництво над підсанкційним брокером «Фрідом фінанс»
Фото: ілюстративне

НКЦПФР призначила тимчасовим керівником виконавчого органу професійного учасника ринків капіталу ТОВ «Фрідом Фінанс Україна» Бондарчука Олександра Петровича на строк до 10.06.2025.

Про це йдеться на сайті комісії.

«Це саме той підсанкційний брокер, якого довго захищала НКЦПФР і на засіданні по якому вони не прийшли всім складом на Комітет», – зазначив нардеп Ярослав Железняк.

Він також додав, що у зв’язку з цією ситуацією вже майже два роки заблоковано 12 748 рахунків у цінних паперах (95% – фізичні особи). Зокрема, загальна вартість заблокованих на рахунках компанії активів становить 3,5 млрд грн.

«Найганебніше – 2,5 тис. клієнтів «Фрідом фінанса» інвестували через цього брокера у «військові облігації». А зараз Держава їх просто кинула. І навіть деякі посадовці досі намагаються зберегти ліцензію компанії. Ну і гроші власників компанії, які мають бути націоналізовані», – наголосив депутат.

Нагадаємо: 19 жовтня 2022 року Рада національної безпеки і оборони (РНБО) ухвалила рішення запровадити санкції проти інвестиційної компанії «Фрідом Фінанс Україна» строком на п'ять років.

Слідом за РНБО Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) зупинила компанії п'ять ліцензій, які давали їй право, зокрема, надавати брокерські послуги та проводити операції із цінними паперами.

Згідно з інформацією Mind, отриманою від представників компанії, у «Фрідом Фінанс Україна» було понад 12 700 клієнтів з активами на загальну суму 3,5 млрд грн. Клієнти інвестували кошти в папери 280 різних емітентів. На початок літа 2023 року компанія отримала понад 3000 скарг і претензій від своїх клієнтів.

У березні 2022 року СБУ відкрила кримінальне провадження проти «Фрідом фінанса». Компанію запідозрили в порушенні ст. 110-2 Кримінального кодексу (фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу).

За даними судового реєстру, СБУ підозрює «Фрідом фінанс» та «пов’язані з компанією банківські установи» в тому, що протягом 2019–2022 років вони сприяли концентрації російськими бізнес-структурами ОВДП на 300 млн грн, які надалі могли використовуватися для фінансування протиправної діяльності.

Крім того, СБУ встановила, що компанія сприяла переказу в Україну з росії коштів, які могли використовуватися для фінансування терористичних угруповань так званих ДНР/ЛНР, а також для надання інших незаконних послуг компаніям з орбіти впливу рф із використанням державних облігацій України.

Довідково.

Freedom Holding Corp. – заснований на той час громадянином рф Тімуром Турловим фінансовий холдинг, зараз він зареєстрований у Неваді, США. Freedom Holding здійснював операційну діяльність у Казахстані, росії, Україні, Узбекистані, Киргизії, Німеччині та на Кіпрі. Акції холдингу з жовтня 2020 року торгуються на фондовій біржі NASDAQ.

В Україні Freedom Holding Corp. був представлений компанією «Фрідом Фінанс Україна», а також з минулого року є найбільшим акціонером «Української біржі» з часткою, близькою до блокувальної. Навесні 2021 року Турлов заявляв про плани включити до структури холдингу в Україні банк.

Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що інвесткомпанія Freedom Holding продала російський бізнес і припинила роботу в рф. Зокрема, регулятори Казахстану та рф погодили договори про відчуження прав власності холдингу на російські компанії, які були підписані ще 17 жовтня минулого року. Зазначається, що вихід із росії Freedom Holding пов'язаний із російським вторгненням в Україну. Інвесткомпанія оголосила про намір виключити російські дочірні компанії ТОВ «Інвестиційна компанія Фрідом Фінанс» і ТОВ «ФФІН Банк».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло