Зеленський заявив про наміри постачати в Європу транзитом газ із Азербайджану
Це стане можливим після закінчення контракту з “Газпромом” наприкінці цього року

Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна веде переговори про постачання через свою територію до Євросоюзу природного газу з Азербайджану після закінчення транзитного договору з «Газпромом».
Джерело. Про це він сказав в інтерв'ю Bloomberg.
Деякі європейські держави все ще отримувати російський газ по трубопроводу, який перетинає Україну. Транзитний договір між «Нафтогазом» та «Газпромом» закінчується наприкінці 2024 року, і українська сторона зараз не планує його продовжувати.
«Наразі розглядаються альтернативні кроки, як ми можемо використати трубопровід з іншим постачальником газу, іншою країною. Переговори ведуться», – сказав Зеленський.
Київ не хоче продовжувати газовий контракт із москвою, додав президент: «Ми не хочемо, щоб вони заробляли тут гроші».
Після підриву «Північних потоків» та припинення прокачування через газопровід Ямал – Європа транзитна гілка через Україну залишилася єдиним прямим маршрутом для постачання газу з росії до Центральної Європи.
Відмова української сторони від продовження угоди з “Газпромом” означає, що територія України буде недоступна для прокачування російського газу з 1 січня 2025 року.
У червні стало відомо, що Євросоюз запропонував Україні зберегти транзит газу територією країни після закінчення контракту з рф.
Згідно з одним із варіантів, європейські компанії купуватимуть газ у Азербайджану і закачуватимуть його в трубопроводи, які йдуть через Україну до Європи.
За даними джерел Bloomberg, ця ідея «набирає обертів», оскільки Київ зацікавлений у такому рішенні: у 2021 році дохід від транзиту газу приніс Україні близько $1 млрд.
Водночас у ЄС побоюються, що у разі відмови від транзиту російського газу газотранспортна система (ГТС) України стане військовою ціллю для росії і швидко стане непридатною, а це вимагатиме великих витрат на її відновлення.
Наразі переговори знаходяться на ранній стадії, а ухвалення рішення очікується до кінця року. В обговоренні питання бере участь німецька Uniper, кажуть джерела Bloomberg.
Бекграунд. Нагадаємо, Uniper ухвалила рішення розірвати довгострокові контракти на постачання російського газу й у такий спосіб нарешті юридично припинила довгострокові відносини з «Газпром експорт». Це рішення стало можливим після того, як 7 червня арбітражний трибунал присудив Uniper право розірвати контракти та стягнути з «Газпром експорту» понад 13 млрд євро компенсації за обсяги газу, не поставлені російською компанією із 2022 року.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].