Запорізький алюмінієвий комбінат залишився без покупця: новий аукціон із приватизації проведуть із подвійною знижкою

Запорізький алюмінієвий комбінат залишився без покупця: новий аукціон із приватизації проведуть із подвійною знижкою

На перший аукціон із приватизації колишнього гіганта алюмінієвої промисловості не зареєструвався жоден учасник

Запорізький алюмінієвий комбінат залишився без покупця: новий аукціон із приватизації проведуть із подвійною знижкою

Аукціон із приватизації 97,55% акцій Запорізького виробничого алюмінієвого комбінату, який мав відбутися 6 серпня, не відбувся через те, що не знайшлося охочих взяти в ньому участь.

Про це повідомляється на сайті «Prozorro.Продажі».

Фонд державного майна України сподівався продати комбінат за 151,86 млн грн. Тепер, за правилами, на 14 серпня призначено новий аукціон, де стартова ціна буде знижена вдвічі – до 75,93 млн грн. Україна вдруге спробує приватизувати Запорізький алюмінієвий комбінат.

Перша приватизація АТ «ЗАлК» відбулася 2001 року, коли Фонд держмайна продав 68,01% акцій заводу компанії «АвтоВАЗ-Інвест». За умовами договору інвестор мав сплатити 380 млн грн за акції та погасити борги заводу в розмірі $75 млн перед Укрексімбанком. Проте ані «АвтоВАЗ-Інвест», ані кіпрська Velbay Holdings Олега Дерипаски, яка 2007 року стала власником акцій, не виконали своїх зобов'язань щодо боргів. Дерипаска також придбав ще 29,5% акцій комбінату на вільному ринку, отримавши контроль над 97,5% акцій ЗАлК.

У 2012 році Україна через суд розірвала договір купівлі-продажу 68,01% акцій через невиконання інвестором своїх зобов'язань. У 2015-му, після остаточного рішення Верховного Суду, ці акції повернули Фонду державного майна. Дерипаска залишився власником 29,54% акцій, оформлених на кіпрську Velbay Holdings.

На початку 2023 року, після повномасштабного вторгнення, Україна через Вищий антикорупційний суд стягнула ці акції в межах санкцій проти Дерипаски, і вони були передані Фонду держмайна в лютому 2024 року.

Бекграунд. За інформацією ФДМУ, російські власники за 14 років фактично знищили підприємство, яке було єдиним виробником первинного алюмінію в Україні. У 2009 році зупинився глиноземний цех, у 2011-му – електролізний, у 2014-му – ливарний. Основним джерелом доходу підприємства стали здача майна в оренду, продаж активів і запасів.

Дохід підприємства у 2023 році скоротився на 44% – до 8,3 млн грн, з яких від виробництва алюмінію – всього 338 000 грн. Збиток комбінату перевищив 57 млн грн, а борги становлять понад 6,4 млрд грн.

Голова Фонду держмайна Віталій Коваль зазначив, що новий власник зможе перепрофілювати підприємство після аукціону та відкрити нове виробництво.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло