Польща відмовилася заарештувати українця, підозрюваного в підриві “Північних потоків”

Польща відмовилася заарештувати українця, підозрюваного в підриві “Північних потоків”

Це викликало суперечності між Берліном і Варшавою, яка заявила, що його «слід було б нагородити, а не заарештовувати»

Польща відмовилася заарештувати українця, підозрюваного в підриві “Північних потоків”
фото АР

Оприлюднення інформації про те, що група українців імовірно підірвала газопроводи “Північний потік 1 і 2”, використовуючи Польщу як матеріально-технічну базу, викликало суперечку між Берліном і Варшавою.

Джерело. Про це пише The Wall Street Journal.

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск у суботу розкритикував Німеччину після того, як майже дворічне німецьке розслідування виявило, що група українців може бути причетною до диверсії на російських трубопроводах у вересні 2022 року. В операції брали участь невелика орендована яхта та команда з шести осіб, писала раніше WSJ.

Влада Польщі не відреагувала на запит німецьких правоохоронних органів на арешт українця, підозрюваного у підриві газопроводів, щоб той зміг виїхати на батьківщину, пише WSJ.

У Варшаві, яка давно закликала західних партнерів позбутися залежності від «Газпрому», не бачать нічого поганого в силових діях щодо подолання такої залежності.

На думку видання, історія з ордером на арешт стала продовженням давнього протистояння між Польщею та Німеччиною щодо імпорту російського газу.

Польська держкомпанія PGNiG ще у 2018 році уклала контракт на закупівлю американського ЗПГ, хоча аналітики тоді заявляли про невигідність цієї угоди порівняно з дешевим газом від «Газпрому».

Наступного року Варшава повідомила, що не продовжить контракт з “Газпромом”, що спливав у 2022 році.

Тим часом уряд Німеччини під керівництвом Ангели Меркель продовжував підтримувати будівництво «Північного потоку-2», хоча США, Польща та низка інших європейських країн закликали від нього відмовитися. Він лише посилить енергетичну залежність від росії та позбавить Україну частини транзитних платежів, зазначали вони.

У суботу прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск, звертаючись до «ініціаторів та покровителів» будівництва «Північних потоків», написав у Х:

“Єдине, що вам слід сьогодні зробити, це вибачитися і замовкнути”.

Це сталося після того, як влада Німеччини в червні направила до Польщі запит на арешт підозрюваного у підриві «Північних потоків». За їхніми даними, він був серед групи українських фахівців-підривників, які орендували в Польщі яхту, щоб, представляючись компанією на відпочинку, дістатися трубопроводів та пошкодити їх.

Хоча поліцейські сили Німеччини та Польщі тісно співпрацюють одна з одною, Варшава не виконала ордер на арешт. Спочатку прокуратура послалася на помилку у німецькому запиті (у Німеччині спростували наявність помилки), потім повідомила німецьких колег, що справу спочатку розгляне служба внутрішньої безпеки ABW. Це стурбувало німецьку владу, і вона вирішила звернутися «на самий верх», розповіли WSJ знайомі із ситуацією люди.

2 липня група міністрів на чолі з канцлером Олафом Шольцем приїхала до Варшави на регулярну зустріч із польським урядом. На ній, розповіло джерело, німці попросили польських колег забезпечити виконання ордера на арешт. Поляки, за його словами, відмовились.

Більше того, один високопосадовець у приватній розмові сказав німецькому колезі, що будь-якого підозрюваного, який міг зіграти роль у руйнуванні нафтопроводів, слід було б нагородити медаллю, а не заарештовувати.

Підозрюваний виїхав із Польщі в Україну автомобілем 6 липня, кажуть джерела WSJ. В Україні, імовірно, перебувають і решта можливих учасників операції, що фігурують у німецькому розслідуванні.

Наприкінці минулого тижня польська прокурора відправила до Німеччини листа, повідомивши, що підозрюваний залишив країну, і попросивши уточнити, чи німецькі слідчі досі зацікавлені в тому, щоб польська влада провела обшук у його будинку під Варшавою. За словами джерела WSJ, у Німеччині сприйняли цей лист як «додаткову образу до вже завданої образи».

Суботня заява Туска шокувала німецьких політиків різних партій, але вони вирішили не відповідати і не загострювати конфлікт у ситуації, коли союзники по НАТО мають демонструвати єдність у підтримці України, яка протистоїть російській агресії, кажуть джерела WSJ. Високопоставлений німецький міністр сказав:

“Наш спільний ворог путін, і нам усім не варто забувати про це”.

Бекграунд. Нагадаємо, раніше WSJ писала, що, за даними видання, президент Зеленський спочатку схвалив, а потім відмовився від ідеї підірвати “Північні потоки”, а військові ЗСУ під керівництвом Залужного нібито діяли самостійно.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло