Енергетична складова все більше впливає на інфляцію – голова комітету ВР
Йдеться, зокрема, про втрати в генерувальних потужностях

Прискорення інфляції продовжує мати помітну енергетичну складову. За даними Державною служби статистики, ціни виробників промислової продукції за липень 2024 року (до червня) зросли на 8,8%.
Про це повідомив голова Комітету у ВР з питань фінансів Данило Гетманцев.
За його словами, насамперед це відбувається через:
- втрати в генерувальних потужностях, необхідність імпорту більш дорогої е/е з ЄС, перманентний дефіцит е/е через російські обстріли енергоінфраструктури та, як наслідок, суттєве подорожчання е/е для непобутових споживачів на всіх сегментах ринку;
- зростання витрат на альтернативні джерела енергопостачання;
- зростання цін у видобуванні сирої нафти та газу, у тому числі під впливом світових / європейських цін (зокрема, ціна на газ у Європі зараз є найвищою з грудня 2023 року),
- відповідно збільшення витрат у виробництві нафтопродуктів і коксу.
«Продовжує також прискорюватись виробнича інфляція у харчовій переробній промисловості, насамперед у виробництві молока і молочних продуктів (+14,1% у річному вимірі), що за оцінками Нацбанку пов’язано зі зростанням закупівельних цін на сировину і прискоренням експорту відповідної продукції», – заявив Гетманцев.
Голова Комітету у ВР також зазначив і інші фактори прискорення інфляції. Зокрема, збільшення витрат бізнесу на оплату праці, що обумовлюється міграцією, мобілізацією і відповідно дефіцитом виробничих кадрів. У цілому, за його даними, драйвером зростання виробничої інфляції залишається промислова продукція реалізована в межах України (+37,2% рік до року), тоді як ціни реалізації промпродукції за межі країни зросли на 8,3% (рік до року).
Крім того, Гетманцев нагадав, що в останньому інфляційному звіті НБУ (липень 2024 року) зазначив, що «пришвидшення промислової інфляції тиснутиме на споживчі ціни через вторинні ефекти, передусім збільшення собівартості виробництва». Не в останню чергу з врахуванням цього фактору НБУ погіршив власний прогноз споживчої інфляції на кінець 2024 року із 8,2% до 8,5%.
Довідково.
За даними Державної служби статистики, ціни виробників промислової продукції за липень 2024 року (до червня) зросли на 8,8%. Перед цим у травні 2024 року до попереднього місяця ціни виробників зросли на 7,2%, у червні на 14%.
У річному вимірі (до липня 2023 року) промислова інфляція прискорилася до 33,3%. Це найвищий річний рівень інфляції з початку 2023 року. Нагадаємо: ще у березні 2024 року спостерігалося скорочення виробничої інфляції до рівня «мінус» 0,2% (рік до року).
Найбільше ціни виробників у річному вимірі зросли у таких галузях промисловості:
- Постачання електроенергії, газу, пари (+60,6%)
- Виробництво коксу та нафтопродуктів (+22%)
- Виробництво фармацевтичних продуктів (+21,6%)
- Добування сирої нафти та газу (+17%)
- Виробництво харчових продуктів (+14%)
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що НБУ очікує прискорення інфляції у найближчі місяці. На це впливатиме збільшення витрат бізнесу на оплату праці та електроенергію.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].