МВФ знову погіршив прогноз щодо ВВП та інфляції в Україні: які є ризики
Фонд прогнозує зростання ВВП за підсумками 2024 року на рівні 3%, інфляції – 9%.

Міжнародний валютний фонд (МВФ) прогнозує зростання ВВП України за підсумками 2024 року на рівні 3%, інфляції – 9%.
Про це йдеться в релізі Національного банку.
Попередній прогноз фонду передбачав зростання ВВП у діапазоні від 2,5% до 3,5% та інфляції 8%.
За оновленим прогнозом МВФ, у другому півріччі 2024 року економічне зростання в Україні сповільниться через наслідки атак росіян на енергетичну інфраструктуру, вплив війни на ринок праці та рівень очікувань ділової активності. «Прогноз зростання реального ВВП за підсумками 2024 року – на рівні 3%, а інфляції – до 9%. Розв'язання проблеми дефіциту електроенергії напередодні зими є критично важливим і вимагає скоординованих зусиль, у тому числі за участю міжнародних партнерів», – йдеться в повідомленні.
Очікується, що економічне зростання у 2025 році МВФ прогнозує на рівні 2,5–3,5%. Водночас ризики прогнозу є надзвичайно високими.
У фонді також зазначили стабільність і ліквідність фінансового сектору та швидкі темпи реформування попри труднощі воєнного стану. Для збереження фінансової стабільності та підвищення готовності до потенційних потрясінь пріоритетним є зміцнення системи санації банків, планування на випадок непередбачених обставин та управління банками.
«Можливості для подальшого пом'якшення монетарної політики до кінця року зменшилися через ризики зростання інфляції, однак політика НБУ є адекватною та узгодженою з досягненням інфляційної мети в середньостроковій перспективі», – йдеться у звіті.
Як наголошується, своєчасна та передбачувана зовнішня фінансова підтримка на умовах, що відповідають борговій стійкості, залишається необхідною для підтримання економічної стабільності.
Водночас, за даними МВФ, у державному бюджеті на 2025 рік мають бути враховані фінансові обмеження та потреба в забезпеченні боргової стійкості. Крім того, критично важливими є рішучі зусилля з мобілізації внутрішніх доходів.
Нагадаємо: раніше Mind пояснював, яким був попередній макропрогноз МВФ для України. Загалом оцінки фонду можна назвати помірно песимістичними, вони багато в чому збігаються з прогнозом НБУ, який Нацбанк оприлюднив ще навесні 2024 року.
- МВФ розширив очікуваний «коридор» зростання ВВП у 2024 році – від 2,5 до 3,5%.
- Обсяг номінального ВВП у 2024 році становитиме 7,5 трлн грн, що на 3% менше, ніж очікувалося роком раніше.
- Дефіцит держбюджету з урахуванням грантів буде близько 14% ВВП, а обсяг зовнішнього фінансування – трохи більше ніж 12% ВВП. НБУ, для порівняння, прогнозує бюджетний дефіцит на рівні 18,4% ВВП.
- МВФ переглянув у бік зменшення оцінку податкових надходжень у 2024 році – з 2,7 трлн грн до 2,47 трлн грн.
- Експорт товарів за 2024 рік досягне $37,2 млрд, імпорт – $71,7 млрд. Отже, негативне зовнішньоторговельне сальдо становитиме у 2024 році $34,5 млрд, що на $5 млрд більше, ніж у прогнозі МВФ річної давності.
- Фонд вважає, що обсяг золотовалютних резервів НБУ до кінця 2024 року скоротиться до $32,5 млрд. На початок травня резерви перевищували $39 млрд. Нацбанк більш оптимістичний і вважає, що його резерви перевищать $43 млрд.
- У чому і МВФ, і НБУ погоджуються, то це в оцінках інфляції. Її рівень за підсумками 2024 року очікується на рівні приблизно 8%.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що МВФ та Україна узгодили новий транш допомоги більш ніж на $1 млрд. Зазначається, що фонд не ставить конкретних вимог щодо підвищення податків в Україні. Керівник місії додав, що Україна має вживати заходів для унеможливлювання ухилення від сплати податків і для боротьби з тіньовою економікою відповідно до Національної стратегії доходів.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].