ЄС виділяє 160 млн євро для енергоінфраструктури України – Єврокомісія
Україні потрібно 17 ГВт потужності на цю зиму

Європейський Союз виділить 160 млн євро для підтримки української енергетичної інфраструктури напередодні зими. З них 60 млн євро виділять для притулків і на обігрівачі, а решту 100 млн євро – із заморожених активів рф – на ремонтні роботи та поновлювані джерела енергії.
Про це заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн у четвер, 19 вересня, у Брюсселі на спільній пресконференції з виконавчим директором Міжнародного енергетичного агентства Фатіхом Біролем, передає «Інтерфакс-Україна».
«Щонайменше 2 млрд євро підтримки енергетичної безпеки вже було надано Україні після повномасштабного вторгнення росії. Сьогодні ми зробимо доступними 160 млн євро, з яких 60 млн євро гуманітарної допомоги буде виділено для притулків і на обігрівачі та 100 млн євро заморожених російських активів буде спрямовано на ремонтні роботи й відновлювальні джерела енергії», – сказала вона.
За її словами, росія знищила «половину всієї енергетичної інфраструктури країни», що приблизно «еквівалентно потужності трьох країн Балтії разом узятих».
«Мета полягає в тому, щоб задовольнити нагальні потреби населення, одночасно роблячи енергосистему України стійкішою в довгостроковій перспективі. Загалом Україні потрібно 17 ГВт потужності на цю зиму. Сьогодні я хочу запропонувати дії у трьох сферах. Це ремонт, це підключення і це стабілізація», – пояснила фон дер Ляєн.
Щодо ремонту вона зазначила, що 80% ТЕС України й третина ГЕС зруйновані, тому «ми зосередимо наші зусилля з ремонту з метою відновити 2,5 ГВт потужності цієї зими». Президентка ЄК уточнила, що це становить приблизно 15% від потреб України.
«Ми називаємо це connect... Ми експортуємо 2 ГВт електроенергії в Україну, що також покриває приблизно 12% потреб країни в зимовий період. Це компенсує, наприклад, еквівалент втрати вироблення електроенергії на Запорізькій АЕС, яка, як ви знаєте, наразі перебуває під незаконним контролем росії. Тож якщо взяти загалом, то з нашими двома стовпами, ремонтом і підключенням, ми покриваємо понад 25% потреб України в зимовий період», – підсумувала президентка Єврокомісії.
Урсула фон дер Ляєн акцентувала, що більша частина електроенергії має вироблятися в Україні.
«Мій третій пункт стосується нашої роботи зі стабілізації потоку енергії у країні. Ми посилюємо децентралізоване виробництво енергії. Це передбачає розгортання більшої кількості відновлюваних джерел енергії у країні. Як ви знаєте, сонячні електростанції на дахах складніше вразити, і їх легше ремонтувати, ніж велику центральну інфраструктуру. І хоча це допомагає забезпечити стабільніший потік енергії у країні, це також просуває вперед енергетичну незалежність України й чистий перехід», – резюмувала президентка Єврокомісії.
Бекграунд. Раніше Mind розповідав, як в Україні розвивають системи накопичення та зберігання енергії і до чого тут європейські тренди.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].