U-LEAD роз’яснює: За підготовку до зими у громадах відповідає місцева влада. Що робити громадам
U-LEAD з Європою

U-LEAD роз’яснює: За підготовку до зими у громадах відповідає місцева влада. Що робити громадам

Першочергові кроки ОМС та які джерела фінансування слід задіяти

U-LEAD роз’яснює: За підготовку до зими у громадах відповідає місцева влада. Що робити громадам

Про ефективну підготовку житлово-комунального господарства до роботи в осінньо-зимовий період 2024-2025 років йшлося в рамках серії просвітницьких заходів, що організувала для громад Програма «U-LEAD».

Як повідомляє U-LEAD,  керівниця робочої групи Програми U-LEAD «Муніципальні послуги» Оксана Левківська зазначила, резюмуючи проведені заходи: «Неможливо спрогнозувати, якою буде температура, які аварійні ситуації можуть виникнути, якою буде інтенсивність обстрілів критичної інфраструктури але до всього треба підготуватися та бути готовим до будь яких викликів. Саме тому, крім традиційних дій та заходів з підготовки до нового опалювального сезону, які громади впроваджують в рамках своєї діяльності для того, щоб надійно і стабільно пройти цей період, громадам треба вирішувати питання як зробити більш енергонезалежним житловий і комунальний сектор».

У Mind з'явився телеграм-канал Mind tweet, де ви першими отримуєте головні новини, що мають вплив на економіку та бізнес. Підпишіться, щоб зберегти ваш час та гроші.

Відтак, за її словами, необхідно задіяти такі механізми, як проведення органами місцевого самоврядування роз’яснювальної роботи серед населення, пошук додаткового фінансування, залучення фахівців відповідних професій, перекваліфікація наявних, закупівлю додаткових матеріалів та обладнання тощо. Адже згідно із законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», значні зобов'язання покладено саме на органи місцевого самоврядування: облік житлового фонду та контроль за його використанням й управління ЖКГ, забезпечення належного утримання об'єктів комунальної власності, контроль за благоустроєм населених пунктів та організація управління побутовими відходами, призначення управителів багатоквартирних будинків та встановлення нормативів споживання комунальних послуг. Водночас ОМС мають опікуватися інформуванням та навчанням населення щодо підготовки до зимового періоду.

Оксана Левківська визначила чотири завдання ОМС у процесі належної підготовки до осінньо-зимового періоду.

Перше завдання – провести технічну ревізію будівель та мереж, забезпечити альтернативні джерела енергії.

Друге – забезпечення енергонезалежності громад через альтернативні джерела енергії під час можливих аварійних ситуацій та енергетичних криз.

Третє – ефективне енергоспоживання: оптимізація використання енергоресурсів у бюджетних установах та житлових будинках через заходи з енергозбереження.

Четверте – підготовка до надзвичайних ситуацій, зокрема створення запасів ремонтних матеріалів, розробка алгоритмів взаємодії з постачальниками енергії та створення «пунктів незламності».

Щодо джерел фінансування, то окрім державних та місцевих програм підтримки слід використовувати і ґранти та міжнародну технічну допомогу, а також залучати банки, лізингові кошти, громадські організації, спонсорів та благодійників.

Під час заходу було наведено позитивні практики від Новоярівської та Чорноморської громад. Так, у Новояворівську усі 119 багатоквартирних будинків громади мають ОСББ. Для модернізації будівель у місті було залучено понад 80 млн грн.

У громаді на сьогодні активно діють 3 програми підтримки житлового фонду: програма енергозбереження для населення та ОСББ (за якою міська рада відшкодовує банківські відсотки до повного погашення), програма підтримки ОСББ з капітальних ремонтів та програма револьверного фонду міст Асоціації «Енергоефективні міста України». (Членський внесок з місцевого бюджету Новояворівська становить 1,7 млн грн).

Своєю чергою Чорноморська громада встановила резервуари чистої води на 10000 куб.м на місцевому водоканалі, а також за підтримки Міжнародної організації з міграції (МОМ) та Міністерства закордонних справ Франції було зведено СЕС потужністю 52 кВт. На каналізаційних мережах застосували ЕСКО-договір від проєкту ПРООН «Усунення бар’єрів для сприяння інвестиціям в енергоефективність громадських будівель в малих та середніх містах України шляхом застосування механізму ЕСКО». Сучасну повітродувку встановлено завдяки Німецькому товариству міжнародного співробітництва (GIZ) в рамках реалізації Проєкту міжнародної технічної допомоги «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні». Також завдяки допомозі ДАЕЕ України через GIZ встановили сонячні колектори на даху дитячого садочку. А в рамках Програми міжнародної технічної допомоги «Електронне урядування задля підзвітності влади та участі громади (EGAP)» зробили енергонезалежною адміністративну будівлю міської ради.

«Громади, активно використовуючи сучасні механізми підготовки до зими, можуть забезпечити стабільну роботу ЖКГ навіть в умовах викликів сьогодення», – наголосила Оксана Левківська.

Нагадаємо: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС і його державами-членами: Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією – для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян і розширює можливості громад. З цією метою Програма реалізує велику низку навчальних заходів, які посилюють спроможності територіальних громад у різноманітних сферах.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту editor@mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло