СБУ порушила кримінальну справу проти режисерки фільму “росіяни на війні” Трофімової
Крім того, парламентський комітет Канади з питань нацбезпеки визнав, що держава не може фінансувати такі фільми

Служба безпеки України у зв'язку із документальним фільмом російсько-канадської режисерки Анастасії Трофімової «росіяни на війні» порушила кримінальну справу за статтею про виправдання російської збройної агресії проти України.
Показ цієї стрічки на міжнародному кінофестивалі у Венеції викликав протести офіційного Києва та української діаспори.
Про порушення справи повідомив народний депутат України Ярослав Юрчишин, який отримав відповідь із Офісу генпрокурора на поданий раніше запит.
“СБУ відкрила кримінальне провадження у справі режисерки фільму «Росіяни на війні» Анастасії Трофимової. Трофимова разом із російськими військами незаконно перетинала державний кордон України, вела зйомки та випустила фільм, у якому російських окупантів подають із людським обличчям”, – написав він у своєму телеграм-каналі.
Депутат наголосив, що Трофимова проживає в Канаді і зняла матеріал за кошти платників податків Канади. За його словами, минулого тижня парламентський комітет Канади з питань нацбезпеки визнав, що держава не може фінансувати такі фільми, а також обговорювалися загрози, які несе російська дезінформація.
“Вдячний за реакцію, але хочеться досягти жорсткішого покарання за порушення українського Закону. І саме Україна має першою порушити справу (проти) Трофимової. Сьогодні дізнався, що за моїм зверненням Служба безпеки розпочала досудове розслідування у кримінальному провадженні за ознаками ч. 3 ст. 436-2 КК України (виправдовування та визнання правомірною російської агресії)”, – повідомив Юрчишин.
Фільм «росіяни на війні» був уперше продемонстрований на позаконкурсному показі на кінофестивалі у Венеції 7 вересня. Анастасія Трофімова, колишня співробітниця російського пропагандистського телеканалу Russia Today, провела 7 місяців у зоні бойових дій на Донбасі на територіях, підконтрольних російським військам. За словами режисерки, вона хотіла показати російських військових “як звичайних людей та розповісти їхні особисті історії”.
Показ фільму у Венеції викликав широкий резонанс. Українські оглядачі назвали його пропагандистським і таким, що відбілює російських військових.
Державне агентство з питань кіно України закликало організаторів Венеціанського кінофестивалю виключити цей фільм із програми, наголошуючи, що він виправдовує агресію та воєнні злочини і «представляє агресорів як жертв».
Канадський кінофестиваль TIFF після протестів відмінив усі покази фільму. При цьому організатори фестивалю заявили, що фільм Трофімової «у жодному разі не можна вважати російською пропагандою», і наголошували, що відстоюють право художників на справедливі політичні коментарі та виступають проти цензури. Фільм згодом все ж таки показали після завершення фестивалю.
Від показу фільму «росіяни на війні» також відмовилися фестиваль у Цюріху і французький телеканал ARTE.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].