За виробництво та продаж деяких БАДів штрафуватимуть: про які суми йдеться
Рада ухвалила проєкт лише за основу

Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт, ініційований МОЗ, який вдосконалює контроль за харчовими доповнювачами (дієтичними добавками, які в побуті називають БАДами). «За» проголосували 262 депутати.
Про це повідомляє пресслужба МОЗ.
«Документ визначає чіткі механізми введення в обіг харчових доповнювачів, а також вимог до речовин, що можуть використовуватися для їхнього виробництва. Він також дозволяє МОЗ затвердити перелік таких речовин і дози, дозволені до застосування у харчових доповнювачах», – йдеться в повідомленні.
За даними міністерства, найчастіше виробники та реалізатори БАДів припускаються таких порушень:
- наявність складників, які можна використовувати виключно для виготовлення ліків (у тому числі рецептурних);
- відсутність у складі заявлених білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мінеральних речовин або інших речовин з поживним або фізіологічним ефектом;
- невідповідність маркування вимогам, зокрема зазначення, що вони мають лікувальний ефект.
Таким чином, проєкт передбачає наступні штрафи для юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців:
- порушення оператором ринку, що здійснює виробництво харчових доповнювачів, вимог, установлених законодавством, до надання інформації для споживачів щодо харчових доповнювачів – тягне накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі 55 мінімальних заробітних плат (440 тисяч грн), на ФОП – 45 мінімальних зарплат (360 тисяч грн).
- пропонування до реалізації чи реалізація харчових доповнювачів, маркування яких не відповідає законодавству, що встановлено під час візуального огляду, – тягне за собою штраф на юросіб у розмірі 45 МЗП (тобто, 360 тисяч грн), на ФОП – у розмірі 40 МЗП (320 тисяч грн).
- порушення вимог щодо надсилання повідомлення про намір введення в обіг харчових доповнювачів, передбачених пунктом 5-1 ч. 2 статті 20 Закону «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» тягне штраф на юросіб у розмірі 20 МЗП (160 тисяч грн), на ФОП – у розмірі 15 МЗП (120 тисяч грн).
- невиконання обов’язку щодо відкликання або вилучення з обігу харчових доповнювачів, що не відповідають вимогам законодавства – штрафу для юридичних осіб у розмірі 50 МЗП, для ФОП 45 МЗП.
- порушення оператором ринку, що здійснює виробництво харчових доповнювачів, вимог, установлених законодавством, щодо вмісту та/або кількості інгредієнтів та/або речовин у харчових доповнювачах, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі 45 МЗП, на ФОП – 40 МЗП.
- виробництво харчових доповнювачів, що містять речовини та/або інгредієнти відсутні в переліку вітамінів, мінеральних речовин та інших речовин і їх максимально допустимих доз, що дозволені до застосування в харчових доповнювачах, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі 100 МЗП (800 тисяч грн), на ФОП – у розмірі 95 МЗП (760 тисяч грн).
- пропонування до реалізації чи реалізація харчових доповнювачів, що містять речовини та/або інгредієнти відсутні в переліку вітамінів, мінеральних речовин та інших речовин і їх максимально допустимих доз, що дозволені до застосування в харчових доповнювачах, – тягне за собою накладення штрафу на юросіб у розмірі 80 МЗП (640 тисяч грн), на ФОП – у розмірі 75 МЗП (600 тисяч грн).
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що в Україні заборонили використовувати пальмову олію в деяких продуктах. Верховна Рада прийняла в цілому закон, який вводить заборону на використання пальмової олії в молочних продуктах, дитячому харчуванні і кондитерських виробах.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].