“Відповідь, яка українцям не сподобається”: Politico пояснює, чому США не збивають російські ракети над Україною
Також вони забороняють це робити союзникам по НАТО

Цього тижня США розгорнули передову систему ППО та десятки своїх військових, щоб захистити Ізраїль від іранських балістичних ракет, але такого рівня допомоги для України немає, хоча її щодня бомбардують російські безпілотник і ракети.
У Києві це називають подвійними стандартами.
«Якщо союзники разом збивають ракети в небі Близького Сходу, чому досі немає рішення збивати безпілотники та ракети над Україною?» – зазначав президент України Володимир Зеленський.
Коли американські та британські системи ППО та винищувачі збили сотні іранських ракет 1 жовтня, МЗС України заявило:
«Ми закликаємо союзників України захищати український повітряний простір з такою ж рішучістю від російських ракетних і безпілотних атак, визнаючи, що людське життя однаково цінне в будь-якій частині світу».
Причина, чому США діють сміливо в Ізраїлі та обережно в Україні, зрозуміла: бо росія озброєна ядерною зброєю, а Іран – ні, пише Politico.
«Жорстка відповідь, яка українцям, можливо, не сподобається, але, на жаль, правдива, полягає в тому, що ми можемо збити іранські ракети над Ізраїлем, не спровокувавши пряму війну з Тегераном, яка може призвести до ядерної війни», – прокоментував Politico старший помічник Сенату США, який завідує українською політикою.
«Набагато більше ризику, якщо спробувати це з росією», – сказав він.
Двоє чиновників адміністрації Байдена на умовах анонімності, сказали те саме.
Відправка американських військ для збивання російських ракет над Україною може спровокувати пряме військове зіткнення між двома провідними ядерними державами світу кажуть вони. Тоді як на Близькому Сході США можуть збивати ракети над Ізраїлем, не спровокувавши ядерну війну.
«Сумно дивитися на все це як пересічному громадянину України – коли в домовленості про недопущення ескалації з боку москви жертвують твоєю країною і громадянами», – сказав Микола Бєлєсков, науковий співробітник Українського національного інституту стратегічних досліджень.
Як пише Politico, союзники кожного разу, коли росія атакує Україну, допомагають дистанційно.
«Про переміщення російських бомбардувальників до вогневих позицій нам зазвичай сигналізують партнери. Вони повідомляють нам, коли і куди росіяни готують атаку», – сказав в.о. речника ВПС України Юрій Ігнат.
Отримавши попередження, тисячі солдатів розвідки, зв’язку та мобільних підрозділів ППО починають діяти.
Російські безпілотники також пролітали не раз над Польщею та Румунією.
Варшава дала зрозуміти, що не збиватиме їх без повної підтримки всього альянсу НАТО, а міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш заявив, що такої підтримки зараз немає.
Він додав, що Вашингтон також дав зрозуміти, що не хоче ескалації конфлікту з росією.
Київ сподівається, що врешті-решт буде погоджено збивати ракети та безпілотники над Україною.
«Як у Польщі, так і в НАТО точаться жваві дискусії з цього приводу», – сказав міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський в нещодавньому інтерв’ю Politico.
Хоча Київ хоче, щоб його союзники діяли так само, як і щодо Ізраїлю, двоє українських офіцерів ППО на умовах анонімності сказали, що зробити це легше над Ізраїлем, ніж над Україною.
Ізраїль є маленькою країною, а це означає, що США можуть використовувати свої корабельні системи ППО. Тим часом Україна величезна і недоступна для західних військово-морських сил: її союзникам потрібно було б розмістити протиповітряну оборону на західному кордоні країни, з якої вони могли б захистити лише суміжну територію.
Країнам НАТО, можливо, також доведеться літати на реактивних винищувачах над Україною, що може призвести до прямих зіткнень з росією – саме цього Білий дім намагається уникнути.
«США можуть зробити більше, щоб допомогти Україні в її боротьбі з росією», – каже Шелбі Магід, заступник директора Атлантичної ради.
«На жаль, є різниця (між Україною та Ізраїлем). Існує майже паралізуючий страх небажання завдавати прямих ударів російською зброєю, оскільки адміністрація розглядає це як пряму війну з росією», – сказав Магід.
Офіційні особи США визнали, що вони знають про зростаюче розчарування України, але сказали, що вони працюють над новими поставками зброї, які, як вони сподіваються, розвіють ці занепокоєння.
Таке обережне поводження з росією надсилає міжнародний сигнал про те, що ядерні держави користуються пошаною з боку США, якої не мають нормальні країни, попередив аналітик Белєсков.
Це підвищує ризик того, що такі країни, як Іран, вирішать застосувати ядерну зброю, знищивши режим нерозповсюдження ядерної зброї, який спрямований на обмеження кількості ядерних держав.
«Висновок, який ми робимо з різного підходу до Ізраїлю та України, полягає в тому, що краще мати ядерну зброю, ніж не мати», – сказав Бєлєсков.
Бекграунд. Нагадаємо, новий генсек НАТО Марк Рютте просить союзників припинити боятися ядерних погроз путіна.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].