Кабмін схвалив створення сучасної системи на заміну МСЕК

Кабмін схвалив створення сучасної системи на заміну МСЕК

Заміною стане «система оцінювання повсякденного функціонування людини»

Кабмін схвалив створення сучасної системи на заміну МСЕК
Фото: з відкритих джерел

Уряд схвалив проєкт закону про ліквідацію медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) та створення цифровізованої сучасної «системи оцінювання повсякденного функціонування людини». Вони працюватимуть на базі «найпотужніших лікарень спроможної мережі медзакладів».

Про це повідомила пресслужба міністерства охорони здоров'я.

У Mind з'явився телеграм-канал Mind tweet, де ви першими отримуєте головні новини, що мають вплив на економіку та бізнес. Підпишіться, щоб зберегти ваш час та гроші.

«Ми повністю поділяємо невдоволення застарілою, недружньою до людей і великою мірою корумпованою системою МСЕК. Настав час замінити її новою, що буде базуватися на інших принципах. Людина, яка живе з порушеннями функціональності, повинна отримати від держави підтримку, що дозволить їй нормально жити, працювати і бути повністю інтегрованою в життя суспільства», – прокоментував міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.

Наголошується, що у центрі нового процесу стоятиме не папірець, а «реальна допомога», потрібна кожній конкретній людині, щоб «повноцінно жити і працювати».

За даними законопроєкту, з 1 січня 2025 року замість МСЕК запрацюють експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування людини, які складатимуться з практикуючих лікарів.

«Ці команди працюватимуть у багатопрофільних потужних  медичних закладах, де вже працюють мультидисциплінарні реабілітаційні команди. Ці лікарні оснащені усім необхідним для оцінювання та додаткового обстеження і мають у штаті достатню кількість профільних фахівців, з яких можна буде формувати команди, виходячи з потреб кожного окремого пацієнта. За потреби команда може провести оцінювання не лише очно в закладі, а й заочно, дистанційно чи з виїздом до пацієнта», – зауважили у МОЗ.

Там додали, що лікар зможе скерувати в електронному вигляді справу для оцінювання, а результати оцінювання автоматично потраплятимуть в Єдину інформаційну систему соціальної сфери для подальших кроків з реабілітації, оцінювання працездатності та, за потреби, призначення державних виплат.

«Людині не доведеться ходити з кабінету до кабінету і сидіти в чергах, носячи стоси паперових довідок», – зазначили у міністерстві.

Окрім цього, цифровізація, за даними МОЗ, також запобігатиме корупції та іншим зловживанням. Наприклад, лікарі до моменту оцінювання не знатимуть імені пацієнта, а пацієнт – імен лікарів, які оцінюватимуть його функціональність. Це виключить можливість попередніх корупційних домовленостей, зокрема й таких, про які останнім часом стало відомо.

Законопроєкт також передбачає, зокрема:

  • відсутність необхідності в лікарсько-консультативних комісіях (ЛКК), а направляти на оцінювання зможуть особисті лікарі, а військовослужбовців – лікарі ВЛК на підставі чітких критеріїв за допомогою електронної системи;
  • залучення свого повноважного представника до процесу оцінювання (наприклад, лікаря, який зможе пояснити справу пацієнта);.
  • визначення, які лікарі мають право проводити оцінювання, а які – ні;
  • механізми оскарження рішень команд.

«Законопроєкт, розроблений МОЗ, закладає основи оцінювання повсякденного функціонування. Подальший шлях пацієнта після проведення медичного оцінювання відбуватиметься відповідно до змін, що будуть впроваджені в соціальній, освітній сферах, сфері зайнятості та передбачатимуть механізми отримання необхідних послуг», зазначили у МОЗ.

Уточнюється, що ці зміни реалізують відхід від ярликів, заснованих на діагнозах, і перехід до інклюзивності та допомоги від держави індивідуально кожній людині, відповідно до її потреб, до дієвих рішень, які «допоможуть кожній людині жити повноцінне життя з гідністю».


Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що комплексні зміни по МСЕК плануються з початку нового року. До цього система працюватиме як працювала «з певними точковими поліпшеннями».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту editor@mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло