«Цей документ не працював жодного дня», – Зеленський про 30-річчя Будапештського меморандуму

«Цей документ не працював жодного дня», – Зеленський про 30-річчя Будапештського меморандуму

Кожен у світі тепер знатиме, що простого підпису чи будь-яких обіцянок недостатньо для безпеки, зазначив президент

«Цей документ не працював жодного дня», – Зеленський про 30-річчя Будапештського меморандуму
фото Офіційний сайт президента України

Будапештський меморандум, підписаний 5 грудня 1994 року, не працював «жодного дня», заявив президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні стосовно 30-ї річниці підписання документа.

«Сьогодні виповнюється 30 років Будапештському меморандуму. Десять років війни. Жодного дня цей документ не працював», – сказав Зеленський.

«І через це кожен у світі тепер знатиме, що простого підпису – будь-якої держави – чи будь-яких запевнень чи обіцянок недостатньо для безпеки», – зазначив він.

Відповідно до Будапештського меморандуму країни-підписанти – Велика Британія, росія та США – зобов’язалися бути гарантами незалежності та суверенітету України й утримуватися від застосування зброї та економічного тиску проти України. Натомість Україна відмовилася від ядерного статусу.

Зеленський додав, що для безпеки України наразі потрібні дієві гарантії, а саме «реальні союзи й реальний фундамент безпеки всередині країни», а також «зброя, яка дає змогу захищати та стримувати ворога».

Президент також закликав до єдності, зазначивши, що це допомагає подолати «навіть найскладніші моменти».

Академічний директор магістерської програми «Дослідження пам’яті та публічна історія» Київської школи економіки (KSE) Антон Лягуша в інтерв’ю Kyiv Independent заявив, що Україна погодилася на без’ядерний статус під величезним тиском.

«росія дуже хитро використала Будапештський меморандум. Точніше, вона спонукала та змусила Захід тиснути на Україну, щоб підписати меморандум. При цьому росія позиціонувала це як «благородний акт глобальної геополітики», – сказав Лягуша.

«росія просувала наратив про те, що Україна – держава, яка не вдалася, держава неіснуюча, а неіснуюча означає неконтрольована. А в неіснуючій неконтрольованій державі ядерна зброя – це найгірший варіант. На жаль, ця хитра й підступна дипломатія та пропаганда досягла своєї мети», – сказав він.

На думку історика, відмова від ядерної зброї була помилкою, і тепер Україна повинна спробувати відновити свій ядерний потенціал, щоб мати можливість захистити себе.

17 жовтня речник МЗС України Георгій Тихий заявив, що країна не планує розробляти зброю масового знищення і залишається відданою принципу нерозповсюдження ядерної зброї.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло