«Ми хочемо, щоб росія пішла»: Євросоюз вимагає від Сирії позбутися російських баз
Сирійська нова влада, зі свого боку, вважає, що військова присутність росіян в Сирії «має бути переглянута»

Однією з умов для початку діалогу Євросоюзу з новою владою Сирії може бути видворення з країни російських військових баз. Про це заявила глава зовнішньополітичного відомства ЄС Кая Каллас на прес-конференції після зустрічі міністрів закордонних справ країн ЄС у Брюсселі.
«Це база, де ведуть діяльність щодо Африки та південних сусідів. Це викликає занепокоєння щодо європейської безпеки. Ми порушимо це питання», – сказала Каллас.
За її словами, необхідність того, щоб Сирія позбулася російського впливу, підтримують багато міністрів ЄС.
Зокрема, це питання порушив глава МЗС Нідерландів Каспар Велдкамп.
«Щодо російських військових баз у Сирії – ми хочемо, щоб росія пішла», – заявив він.
Велдкамп також додав, що закриття російських військових баз має стати умовою зняття санкцій з угруповання «Хайат Тахрір аш-Шам» (ХТШ), яке очолило повстання проти Башара Асада, однак в ЄС воно вважається терористичною організацією.
Каллас також повідомила, що Брюссель направив до Дамаска високопоставленого дипломата ЄС для встановлення контактів із сирійським тимчасовим урядом.
У 2017 році москва уклала з сирійським урядом угоду про розміщення російських військ на авіабазі Хмеймім та військово-морській базі в Тартусі на безоплатній основі протягом 49 років.
Після того, як повстанці взяли владу у свої руки, вони не стали вторгатися на російські бази. Лідер ХТШ Мухаммед аль-Джулані (справжнє ім’я Ахмед аш-Шараа) заявив, що нова сирійська влада дала росії можливість переосмислити відносини з країною таким чином, щоб це служило спільним інтересам.
Речник перехідного уряду Сирії Обейда Арнаут заявив, що військова присутність росії в Сирії має бути переглянута, передає Euronews. На початку революції російські військові літаки бомбили представників ХТШ, намагаючись врятувати режим Башара Асада. Потім кремль почав обговорювати з новою владою долю російських авіабаз і стверджує, що близький до укладання угоди з ХТШ.
Водночас супутникові знімки зафіксували зникнення техніки та кораблів із цих об'єктів. В результаті з'явилися припущення, що росія почала згортати військову присутність у Сирії. 15 грудня член політбюро ХТШ Камаль Лабабіді повідомив, що останніми днями не менше 400 російських військових було виведено з передмістя Дамаска та перекинуто на авіабазу Хмеймім. Він стверджував, що звідти їх доставили літаками на батьківщину.
Проте речник Обейда Арнаут назвав останні дії рф у Сирії неоднозначними. Він вважає, що зникнення кораблів ВМФ і переміщення військової техніки з баз не дає чіткого уявлення про те, чи справді Кремль виводить війська, чи це частина регулярних ротацій.
На його думку, Кремлю слід «виступити з ініціативами на адресу нової адміністрації, щоб показати, що він не ворогує із сирійським народом і що епоха режиму Асада нарешті закінчилася».
Арнаут додав, що перехідний уряд веде переговори на найвищому рівні з багатьма країнами, просуваючи «політику відкритості», спрямовану на розбудову добрих відносин зі своїми сусідами та всім світом.
Бекграунд. Як повідомлялося, лідер сирійських повстанців ХТШ Ахмед аш-Шараа зустрічається з представниками ООН, Британії та інших країн ЄС. Він проситиме зняти санкції із Сирії, щоб сирійці змогли повернутися додому.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].