Експорт російського пального за кордон обвалився через атаки українських дронів по НПЗ – Bloomberg
Щоб не допустити дефіциту всередині країни, російська влада змушена згорнути поставки за кордон

Російський нафтопереробний сектор дуже постраждав від атак українських безпілотників. Щоб не допустити дефіциту палива в самій росії, поки горять та ремонтуються підірвані НПЗ, уряду довелося скоротити вивезення нафтопродуктів за кордон.
Джерело. Про це пише Bloomberg.
У 2024 році добові морські поставки нафтопродуктів із росії становили близько 2,2 млн барелів, підрахував Bloomberg на основі даних аналітичної компанії Vortexa. Це на 9% нижче за обсяги 2023 року і на 10% – за обсяги 2022-го, коли Європа ще купувала російське паливо.
Через успішні атаки українських дронів влада поставила перед нафтовими компаніями завдання забезпечити внутрішній ринок достатньою кількістю палива.
Через це довелося тимчасово скасовувати експорт нафтопродуктів, зокрема бензину. На думку Памели Мангер, старшого ринкового аналітика Vortexa, падіння експорту порівняно з минулим роком може пояснюватися ударами дронів та великою кількістю часу, витраченим на ремонт.
Якщо у 2017–2021 роках щоденні поставки за кордон коливалися в межах 2,4–2,8 млн барелів, то протягом нинішнього року вони становили 1,9–2,6 млн барелів.
За січень–грудень внаслідок простоїв, викликаних атаками дронів та труднощами з ремонтом через західні санкції щодо постачання технологій до росії, НПЗ втратили загалом 41,1 млн тонн, або 13% потужностей.
Простої перевищили минулорічні на 14%, або 5,2 млн тонн, підрахував Reuters.
Наприклад, через удари безпілотників роботу майже половини виробничих потужностей довелося зупиняти у листопаді московському НПЗ «Газпром нефть». Завод, який забезпечує кожен третій літр бензину, що продається в москві, і є ключовим постачальником керосину для аеропортів москви, втратив установку з переробки нафти Євро+ потужністю 6 млн тонн на рік і був змушений припинити відвантаження оптових партій бензину.
Нещодавно у ніч на 19 грудня постраждав Новошахтинський завод, найбільший на півдні росії.
Крім того, до тривалих простоїв призводять поломки західного обладнання, яке зараз важко замінити через санкції.
Згідно з офіційною статистикою, у січні–травні російські НПЗ скоротили випуск бензину майже на 20%, а дизельного палива – на 11%. Після цього влада рф засекретила статистику.
Бекграунд. Нагадаємо, за даним ГУР, рух опору путінському режиму спалив декілька паливозаправників на території військової частини Новосибірська.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].