«Він всіх порве»: в Офісі президента визначилися з новою кандидатурою на постпреда при ООН
Замість Сергія Кислиці, чиї виступи в Радбезі стали легендарними, в ООН поїде ще більш красномовний дипломат

Президент Володимир Зеленський у суботу підписав укази про звільнення та призначення послів України. Серед звільнених – посол у Пекіні Павло Рябікін та постпред України при ООН Сергій Кислиця, один із найпомітніших українських дипломатів.
Ці кадрові рішення анонсувалися Зеленським наперед, пише ВВС.
Засідання Радбезу ООН щодо України завдяки емоційності Кислиці часто були схожі на своєрідний поєдинок між ним та російським постпредом Васілієм Небензею.
Відставка Кислиці – планова ротація. За даними ВВС, найближчим часом його буде призначено заступником міністра закордонних справ України Андрія Сибіги.
Указ про призначення того, хто замінить Кислицю, поки що не опублікований, але у п'ятничному зверненні Зеленський назвав його прізвище.
Новим постпредом при ООН буде відомий український дипломат Андрій Мельник. Він здобув славу жорсткого захисника інтересів України, який – на посаді посла в Німеччині не обирав слів у своїх дискусіях із владою.
У травні 2022 року він назвав канцлера Олафа Шольца «ліверною ковбаскою» за його відмову відвідати Київ – цей німецький фразеологізм означає людину, яка прикидається дуже скривдженою.
Влітку минулого року Мельника призначили послом у непросту для України Бразилію, однак там дипломат не знайшов себе і тепер, і якщо указ Зеленського про його призначення в ООН з'явиться, він отримає можливість проявити свій талант красномовства в Раді Безпеки ООН.
Крім того, внаслідок суботніх указів пост посла України у Словенії залишить генерал Андрій Таран. Його призначення на цю посаду у травні 2022 року викликало низку критики.
До листопада 2021 року Таран обіймав посаду міністра оборони. У цей період, як стверджують оглядачі, сектору безпеки та оборони України було завдано шкоди через зрив виконання державного оборонного замовлення, а також особистий конфлікт Тарана з тодішнім головнокомандувачем ЗСУ Русланом Хомчаком. Призначення Тарана послом у Словенії називали політичним подарунком.
Замінить Тарана в Любляні Петро Бешта, який досі обіймав посаду посла України в Литві.
Ще одне помітне кадрове рішення – звільнення посла України в Китаї.
Офіційний Київ довго визначався з кандидатурою свого представника в одній із ключових країн світу: після смерті колишнього посла Сергія Камишева у лютому 2021 року ця посада залишалася вакантною.
Вважається, що призначений у квітні 2023 року екс-міністр стратегічних галузей промисловості та колишній глава Державної митної служби Павло Рябікін не зміг завадити тісному зближенню Пекіна з москвою, і встановити належний рівень відносин між Києвом та Пекіном.
Також Зеленський скасував власний лютневий указ про призначення Еміне Джапаровою представником України при міжнародних організаціях у Відні. Колишня перша заступниця глави МЗС була організаторкою форуму «Кримська платформа», брала активну участь у поверненні в Україну «скіфського золота», відповідала за співпрацю України з ЮНЕСКО.
Влітку цього року Джапарова виявилася втягнутою в скандал – журналісти звинуватили її в тому, що вона сприяла нібито незаконному виїзду за кордон свого чоловіка, колишнього партнера олігарха Ігоря Коломойського Геннадія Боголюбова. Джапарова відкинула звинувачення на свою адресу і заявила про звільнення з МЗС.
Але найважливішим із указів про призначення послів стане призначення Федора Шандора. Етнічний угорець, доктор соціологічних наук, професор Ужгородського університету, у лютому 2022 року він добровільно пішов до ЗСУ, а після нічних чергувань на передовій читав лекції своїм студентам, прославившись на всю країну як професор з окопа.
Саме його Зеленський вирішив призначити послом України в Угорщині.
Будапешт проти цього не заперечував – глава угорського МЗС Петер Сіярто затвердив кандидатуру Шандора, а сам майбутній посол заявив «Суспільному», що очікує на публікацію указу про своє призначення.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].