Після погроз Трампа Панама зробила прохід для американських кораблів Панамським каналом безплатним
Перед цим президент країни за підсумками зустрічі з держсекретарем Рубіо заявив, що Панама вийде з проєкту Китаю «Один пояс — один шлях»

Влада Панами скасувала збори за прохід через Панамський канал для суден, що належать США, повідомила пресслужба Держдепартаменту США. Панама це заперечує.
«Судна уряду США тепер можуть проходити Панамським каналом без стягнення плати, що економить уряду США мільйони доларів на рік», – йдеться в повідомленні Держдепартаменту США в соцмережі Х.
Перед цим президент США Дональд Трамп не раз озвучував погрози повернути контроль над Панамським каналом. Він зазначав, що американські судна та військові кораблі сильно переплачують за прохід водною артерією.
Також Трамп вказував, що Китай має великий вплив на канал: вантажні термінали з обох боків обслуговує підрозділ гонконгської компанії Hutchison Whampoa Ltd.
«Ми не давали його Китаю, ми давали його Панамі й тепер заберемо назад», – пообіцяв Трамп в інавгураційній промові 20 січня.
Після цього новий голова Держдепу Марко Рубіо вибрав Панаму для першого іноземного візиту.
За підсумками зустрічі з Рубіо президент країни Рауль Муліно заявив, що Панама вийде з проєкту Китаю «Один пояс – один шлях», який є глобальною стратегією Пекіна щодо розвитку логістики, інфраструктури та торгівлі.
Муліно пояснив це тим, що США вважають присутність Китаю в районі каналу порушенням договору, згідно з яким Вашингтон передав країні інфраструктурний об'єкт у 1999 році.
Незважаючи на поступки США з боку влади Панами, Трамп не змінив свого рішення добиватися повернення каналу у власність Вашингтона.
«Ми намагаємося повернути Панамський канал. Це все відбудеться», – сказав він після візиту глави Держдепу до латиноамериканської країни.
У 1903 році США підтримали відділення Панами від Колумбії та підписали з нею угоду, за якою Вашингтон отримав «на вічні часи» право користування територією майбутнього Панамського каналу та контролю над нею.
Але 1977 року на тлі антиамериканських настроїв сторони підписали дві нові угоди. Першу – про те, що до 1999 року управління каналом буде повністю передано панамській владі. Згідно з другою, США втратили можливість розміщувати військові об'єкти в зоні каналу, але зберегли право на прохід ним військових суден.
Бекграунд. Нагадаємо: раніше Панама подала скаргу в ООН. Влада країни висловила занепокоєння інавгураційною промовою Трампа, у якій він заявив про намір захопити Панамський канал.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].