Українські феросплавні заводи зменшили виробництво майже вполовину – асоціація
Через високу вартість електроенергії та логістики, брак персоналу підприємства не знають чи вироблятимуть продукцію

За підсумками 2024 року феросплавні підприємства України скоротили випуск продукції на 49,4% порівняно в 2023-им – до 108,2 тис. тонн.
Про це повідомляє Українська асоціація виробників феросплавів.
Торік виробництво скоротилося таким чином:
- силікомарганець – на 45%, до 104,2 тис. тонн;
- феромарганець – на 66,5%, до 3,6 тис. тонн.
Випуск феросиліцію (у перерахунку на 45%) та інших феросплавів становив 0,12 тонн і 0,28 тонн відповідно. Виробництво металевого марганцю і марганцевого концентрату минулого року не здійснювалося.
Експорт у 2024 році скоротився у 4,5 раза – до 77,3 тис. тонн з 344,2 тис. тонн у 2023-му. Найбільше продукції продали у Польщу (27,4% поставок у грошовому виразі), Туреччину (21,5%) та Італію (19,8%). Зазначається, що з італійського ринку Україну витісняє Кахахстан через цінову неконкурентоспроможність.
«Якщо ми захочемо повернутися на втрачені експортні ринки, то через фактор високої собівартості нам це буде зробити досить проблематично», – кажуть в асоціації. Відзначають, що через високу вартість електроенергії, зниження цін на продукцію на глобальних ринках підприємства не знають чи вироблятимуть продукцію в лютому і куди її продаватимуть.
«Якщо вирішиться питання з вартістю електроенергії та стабільністю її подачі для промислових споживачів на прифронтових територіях, то це стане передумовою для збільшення виробництва на феросплавних підприємствах і відновлення роботи ГЗК. Принаймні Покровський ГЗК розглядає можливість запуску збагачувальної фабрики у квітні, оскільки до червня запаси готової продукції закінчаться», – йдеться в повідомленні.
При цьому головним ризиком для підприємств галузі є знаходження в зоні активних бойових дій.
Галузь відновила свою роботу у квітні-травні минулого року після вимушеного зупинення восени 2023 року. Завантаження виробничих потужностей не перевищувало 6%, а видобувні потужності продовжували простоювати.
У жовтні 2023 року Марганецький ГЗК повідомив про призупинення видобутку та переробки марганцевої руди через постійні обстріли й брак води після підриву Каховської гідроелектростанції росіянами. За кілька днів Покровський ГЗК призупинив видобуток руди та випуск концентрату.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].