The Economist: на тлі перспективи мирного врегулювання в Європі вже обговорюють відновлення поставок російського газу

The Economist: на тлі перспективи мирного врегулювання в Європі вже обговорюють відновлення поставок російського газу

Зокрема, Фрідріх Мерц, ймовірний майбутній канцлер Німеччини, не відкидає можливості відновлення поставок

The Economist: на тлі перспективи мирного врегулювання в Європі вже обговорюють відновлення поставок російського газу
фото Shutterstock

Європейські чиновники на тлі переговорів щодо можливого завершення війни в Україні починають міркувати про відновлення закупівель російського газу.

Джерело. Про це пише The Economist.

Як зазначає видання, деякі європейські посадовці вже «жадібно дивляться на російський газ», оскільки зниження рахунків за електроенергію може пожвавити «вмираючу європейську промисловість» і принести полегшення домогосподарствам.

Згідно з аналізом банку Goldman Sachs, припинення війни в Україні може збільшити ВВП Європи на 0,5% – переважно за рахунок дешевшого природного газу.

Прихильники цього підходу також вважають, що відновлення газових закупівель у росії змусить путіна виконувати досягнуті під час переговорів домовленості.

Зокрема, Фрідріх Мерц, ймовірний майбутній канцлер Німеччини, не відкидає можливості відновлення поставок, підкреслює The Economist.

Про те, що обговорення відновлення закупівель російського трубопровідного газу вже ведуться, раніше писала Financial Times. За даними джерел видання, ініціативу підтримують чиновники з Німеччини, Угорщини та інших країн ЄС.

Однак ця ідея викликала різке невдоволення у Брюсселі та у представників східноєвропейських держав.

«Це безумство. Наскільки ми маємо бути дурні, щоб навіть розглядати це як варіант?», – заявив один із дипломатів, обурений такими планами.

The Economist нагадує, що офіційно ЄС націлений на повну відмову від імпорту російського газу та нафти до 2027 року. Постачання через ключові газопроводи вже суттєво скоротилися: «Північний потік-1» було зупинено у 2022 році, а транзит через українську газотранспортну систему припинився 1 січня 2025 року.

На даний момент частка російського газу в імпорті ЄС становить лише 10% порівняно з 45% у 2021 році.

За даними на лютий 2025 року, газові сховища ЄС заповнені лише на 48% – для порівняння, роком раніше цей показник становив 66%. Високі ціни на енергію змушують найбільших споживачів, таких як хімічні та металургійні заводи, скорочувати виробництво.

Промислове виробництво в ЄС, і так ослаблене, продовжує падати, зазначає The Economist.

Очікується, що нові поставки зрідженого природного газу (ЗПГ) зі США та Катару з'являться лише до 2026 року, що обмежує можливості Європи у найближчому майбутньому. Більше того, ціни на газ влітку 2025 року будуть вищими, ніж на зиму 2026-го, роблячи зберігання економічно невигідним.

Бекграунд. Нагадаємо, Єврокомісія готується до повної заборони поставок російського газу. Дорожня карта щодо повної відмови ЄС від російського газу зараз розробляється і скоро буде представлена.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Invest Summit. Jazz Business
Читайте також
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло