Фіцо і Орбан не завадили: Євросоюз схвалив 800 млрд євро на зміцнення європейської оборони і для України

Фіцо і Орбан не завадили: Євросоюз схвалив 800 млрд євро на зміцнення європейської оборони і для України

В обмін на це ЄС пообіцяв Словаччині й Угорщині сприяти відновленню транзиту газу через Україну

Фіцо і Орбан не завадили: Євросоюз схвалив 800 млрд євро на зміцнення європейської оборони і для України
фото @vonderleyen

Лідери країн Євросоюзу на саміті у Брюсселі схвалили план Єврокомісії виділити 800 млрд євро на зміцнення оборони.

Про це повідомляє Agence France-Presse (AFP).

План «переозброєння Європи» передбачає, зокрема, значні інвестиції у військово-промисловий комплекс (ВПК) України, заявила раніше голова ЄК Урсула фон дер Ляєн.

За її словами, основну частину фінансування планується залучати з національних бюджетів країн ЄС. Додатково Брюссель запропонує бюджетні послаблення для країн ЄС, які збільшують військові витрати, а також спрямує на оборонні потреби кошти, призначені для регіонального розвитку.

Однією з ключових цілей саміту стала військова підтримка України після рішення президента США Дональда Трампа заморозити допомогу й обмін розвідданими.

Однак ці плани зіткнулися з опором прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо, якого підтримує прем'єр Угорщини Віктор Орбан.

За даними Politico, задля досягнення компромісу європейські лідери запропонували відновити переговори щодо постачання російського газу. Це мало запобігти можливому накладанню вето з боку Братислави.

У проєкті спільної заяви йдеться, що ЄС може виступити посередником в угоді щодо транзиту російського газу територією України.

«Європейська рада закликає Єврокомісію, Словаччину та Україну активізувати зусилля щодо пошуку прийнятного розв'язання питання транзиту газу, включно з можливістю його поновлення», – цитує документ Politico.

Це стало поступкою Словаччині, яка зі свого боку погодилася не блокувати угоди щодо підтримки України.

Угода між росією та Україною, яка дозволяла москві експортувати газ українською територією, припинила дію 1 січня 2025 року, і Київ відмовився її продовжувати. Прем'єр Словаччини Роберт Фіцо неодноразово виступав за поновлення цієї угоди та критикував українську владу, погрожуючи відключити Україну від експорту електроенергії.

Раніше глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн представила лідерам ЄС план із п'яти пунктів, спрямований на посилення військового потенціалу. За даними Euractiv, документ передбачає:

1) Послаблення бюджетних обмежень – країни ЄС зможуть збільшувати оборонні витрати без ризику запуску процедури контролю надмірного дефіциту.

2) Залучення 150 млрд євро у кредитах – кошти будуть спрямовані на закупівлю систем ППО, безпілотників, озброєнь (включно з постачаннями для України) та посилення кібербезпеки.

3) Додаткові стимули для країн ЄС – країни, які готові збільшити військові витрати, матимуть додаткові фінансові й економічні можливості.

4) Залучення приватних інвестицій через Європейський інвестиційний банк і Союз заощаджень та інвестицій ЄС.

5) Розширення кооперації у ВПК – країни ЄС координуватимуть закупівлі зброї, щоб знизити залежність від зовнішніх постачальників (мається на увазі купувати європейську зброю, а не американську).

Для порівняння: витрати країн ЄС на оборону у 2023 році становили 279 млрд євро, у 2024 році – 326 млрд євро (1,9% ВВП ЄС).

Бекграунд. Також повідомлялося, що Франція налаштована на конфіскацію російських активів, писало Politico з посиланням на джерело в уряді. Париж розглядає, чи можна використати російські 200 млрд євро для надання нових позик Україні.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло