«Ніхто не хоче монополії Маска»: європейська ракета запустила на орбіту французький військовий супутник
Успішний запуск Ariane 6 із супутником CSO-3 став важливим кроком до незалежного доступу Європи до космосу

У четвер, 6 березня, європейська ракета-носій Ariane 6 успішно вивела на орбіту французький військовий супутник CSO-3. Це був перший комерційний запуск носія після його дебюту у липні 2024 року – важлива віха для європейської космічної галузі.
Про це передає RFI.
Відео з вдалим стартом 6 лютого з космодрому Куру у Французькій Гвіані ракети Ariane 6 опублікував у Твіттері (X) президент Франції Емманюель Макрон:
«Наш військовий супутник спостереження CSO-3 на орбіті: перший комерційний політ Ariane 6 увінчався успіхом. Це великий крок уперед для французького та європейського суверенітету в космосі, обороні та промисловості. Вітаємо всіх учасників», – написав він.
Notre satellite d'observation militaire CSO-3 est en orbite : le premier vol commercial d’Ariane 6 est un succès !
– Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) March 6, 2025
C’est un grand pas pour notre souveraineté française et européenne dans le spatial, la défense et l’industrie.
Un grand bravo à tous les acteurs mobilisés. pic.twitter.com/lixchu6hIi
Це «ідеальний запуск» і початок «нової ери» для Європи, запевняли 6 березня в Arianespace – компанії, яка керує комерційними запусками європейських ракет.
Після трьох відстрочок запуску та попри дощову погоду у Французькій Гвіані, ракета Ariane 6 стартувала з пускового майданчика. Приблизно через годину супутник CSO-3 був виведений на навколоземну орбіту на висоті 800 км.
Французькі військові ставили високі вимоги до точності запуску, і час старту розраховувався з похибкою до секунди, що було важливо для роботи супутника.
Успішний запуск Ariane 6 із супутником CSO-3 став важливим кроком до незалежного доступу Європи до космосу. Як зазначив директор із космічного транспорту Європейського космічного агентства (ESA) Тоні Толкер-Нільсен, йдеться не лише про технології, а й про стратегічну безпеку:
«Сьогодні ми продемонстрували, що Ariane 6 готова до серійного використання для запусків – від легких наукових приладів до стратегічно важливих державних вантажів».
На 2025 рік заплановано п'ять запусків Ariane 6, але цього недостатньо для рентабельності програми.
«Ми повинні збільшити частоту запусків до 12 на рік», – заявив Толкер-Нільсен.
З супутником CSO-3 військові зможуть спостерігати за тією самою зоною двічі на день замість одного разу. Франція вклала понад 900 млн євро в розробку та запуск трьох таких супутників.
Після відмови у 2022 році від використання російських ракет середнього класу «Союз» у Куру через війну в Україні Європа фактично втратила можливість самостійно виводити вантажі на орбіту. Європейська легка ракета Vega-C після аварії простоювала два роки та відновила польоти лише у грудні 2024-го.
У таких умовах Європі довелося вдаватися до запуску за допомогою носіїв SpaceX.
Посилення позицій компанії Ілона Маска на ринку космічних запусків викликає занепокоєння серед європейських урядовців. Вони бачать в експансії SpaceX, а також зв'язках Ілона Маска з адміністрацією Дональда Трампа об'єктивні політичні ризики.
«Не хочу, щоб Ілон Маск залишався у стані монополіста на ринку запусків супутників», – заявляв Стефан Ізраель, гендиректор Ariane Group.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].