Україна та США таємно співпрацювали у питаннях розвідки, планування та технологій після вторгнення рф – розслідування NYT

Україна та США таємно співпрацювали у питаннях розвідки, планування та технологій після вторгнення рф – розслідування NYT

Після невдалого контрнаступу у 2023 році «це вже не було натхненне та довірливе братство»

Україна та США таємно співпрацювали у питаннях розвідки, планування та технологій після вторгнення рф – розслідування NYT
Фото: Генштаб ЗСУ

Сполучені Штати були вплетена у російсько-українську війну набагато тісніше й ширше. У критичні моменти партнерство було основою українських військових операцій.

Про це йдеться у розслідуванні New York Times про роль США в українських операціях проти росії.

Штаб-квартира американських та українських офіцерів розташовувалася у гарнізоні армії США у Вісбадені, Німеччина. 

«Щоранку офіцери, українці та американці збиралися, щоб оглянути російські системи озброєння та сухопутні сили та визначити найактуальніші та найцінніші цілі. Потім списки пріоритетів були передані в центр обробки розвідувальних даних, де офіцери проаналізували потоки даних, щоб точно визначити місцезнаходження цілей», – йдеться у розслідуванні. 

Оперативна група «Дракон» повідомляла українцям, де розташовані росіяни. Водночас, Білий дім заборонив ділитися розвідданими про місцезнаходження «стратегічних» російських лідерів, таких як головнокомандувач збройними силами рф.

Після надання Україні HIMARS, один із чиновників Білого дому назвав штаб-квартиру у Вісбадені «цілим бек-офісом війни», адже там спостерігали за кожним ударом по росіянам. 

Пізніше адміністрація Байдена допомогла українцям розробити, виготовити та розгорнути новий парк морських безпілотників для нападу на Чорноморський флот рф. У жовтні ЦРУ таємно почало підтримувати удари БпЛА по порту Севастополя.

Після невдалого контрнаступу у 2023 році «це вже не було натхненне та довірливе братство».

Попри це, у травні 2024 року, коли росіяни почали наступати на Харківщину, адміністрація Байдена змінила правила гри. Американським генералам було доручено створити «операційну зону» – зону вглиб території рф, яку українці могли би атакувати зброєю наданою США. Вісбаден міг підтримувати їхні удари. ЦРУ уповноважили направити своїх офіцерів до Харківської області для допомоги українським колегам у проведенні операцій.

«Операційна зона» запрацювала наприкінці травня: росіяни були заскочені зненацька. Завдяки «цікавим точками та координатам» Вісбадена й українській розвідці вдалося захистити Харків, а ворог зазнав одних із найбільших втрат за час війни.

Курська спецоперація України стала «серйозним порушенням довіри» для Сполучених Штатів.

«Справа не тільки в тому, що українці знову тримали їх у невіданні; вони таємно перетнули взаємно узгоджену лінію, забравши обладнання, надане коаліцією, на територію росії, охоплену оперативним блоком, порушивши правила, встановлених під час його створення», – йдеться в рослідуванні. 

«Це був не майже шантаж, це був шантаж», – сказав високопоставлений чиновник Пентагону.

Американці могли відключити операційну коробку. Проте вони знали, що це, як пояснив представник адміністрації, «може призвести до катастрофи»: українські солдати в Курську загинуть без захисту від ракет HIMARS і американської розвідки.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло