Пов’язані з ФСБ російські чиновники отримали сербські паспорти за «особливі заслуги» перед Сербією
Паспорти дозволяють їм в обхід санкцій подорожувати по всіх країнах Євросоюзу

Згідно з розслідуванням російського видання «Важные истории», сербське громадянство отримали десятки представників політичної, військової та бізнес-еліти росії з початку повномасштабного вторгнення в Україну.
З початку 2022 року до березня 2025 року уряд Сербії надав громадянство 204 громадянам росії відповідно до виняткового положення про визнання «особливих заслуг» перед країною – майже дві третини всіх паспортів, виданих у рамках цього процесу за останні три роки.
Загалом за цей період сербське громадянство на таких підставах отримали понад 330 осіб.
Серед натуралізованих – колишні офіцери спецназу ФСБ, соратники лідера Чечні Рамзана Кадирова, особи, пов’язані з оборонним сектором росії, а також фігуранти операцій на окупованих територіях України.
Посвідки на громадянство забезпечують цим особам безвізовий доступ до Євросоюзу та близько 100 інших країн.
Традиційно таке визнання було закріплено за видатними діячами науки, спорту, культури чи бізнесу. Однак серед останніх одержувачів є ті, хто перебуває під пильним наглядом ЄС або міжнародної спільноти.
Віктор Шендрік, колишній офіцер ФСБ і колишній начальник служби безпеки олігархів Ротенбергів. Зараз він очолює наглядову раду Московської федерації боксу і, як повідомляється, спонсорує групу крайніх правих футбольних фанатів, які воюють в Україні.
Руслан Алісултанов, колишній заступник мера Грозного і екс-заступник міністра сільського господарства Чечні, тісно пов'язаний з Кадировим і зараз контролює активи, які раніше належали Danone в росії.
Дмітрій Сергєєв, бізнес-партнер Дмітрія Патрушева, сина секретаря Ради безпеки та екс-глави ФСБ Ніколая Патрушева.
Ніколай Ураєв, зять топ-менеджера «Ростеха», раніше керував оборонним заводом, який виробляв компоненти для російських міжконтинентальних балістичних ракет, таких як «Булава» і «Тополь-М». Зараз він очолює підприємство з виробництва військових вантажівок для ЗС рф.
Єкатєріна Блохіна, старший менеджер оборонного заводу «Елекон», пов’язана з концерном КРЕТ – найбільшим у росії виробником радіоелектронної боротьби та авіоніки.
У розслідуванні також фігурує Кірілл Краттлі, зять російського депутата Алєксєя Ткачова. Краттлі очолює компанію, яка постачає сільськогосподарську техніку в росію і обробляє понад 160 000 гектарів сільськогосподарських угідь в окупованих регіонах України.
Згідно з фінансовими документами, компанія продовжує імпорт запчастин з Європи, Канади, Туреччини та Південної Кореї та підтримує контракти з російськими структурами, які потрапили під санкції, зокрема Сбербанком і Газпромом.
За оцінками українського звіту за 2024 рік, з окупованих українських територій було зібрано та експортовано щонайменше 4 млн тонн зерна, що принесло росії приблизно $800 млн.
Жодна з осіб, згаданих у звіті, наразі не фігурує в списках міжнародних санкцій, тому вони можуть вільно подорожувати з сербськими паспортами.
Раніше президент Сербії Александар Вучич запросив співробітників ФСБ росії для розслідування ймовірного використання «звукової гармати» під час протестів у Новому Саді. Віце-прем’єр-міністр Александар Вулін привітав участь ФСБ, що викликало критику з боку офіційних осіб ЄС через його проросійські зв’язки та санкції США.
Бекграунд. Нагадаємо, 19 березня уряд Сербії оголосив про відставку через масові протести. Якщо не вдасться сформувати новий уряд протягом місяця, буде призначено позачергові парламентські вибори.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].