росія закуповує західні трактори й екскаватори через Грузію в обхід санкцій – розслідування
Техніка формально експортується з Грузії до третіх країн, але туди не потрапляє, а опиняється в росії

росія в обхід санкцій отримує важку закордонну будівельну техніку через Грузію – бульдозери, екскаватори, грейдери, трактори, крани. Сама країна не виробляє такої техніки, але через Грузію проходять поставки із західних країн.
Про це йдеться в розслідування\і грузинського видання iFact, передає The Moscow Times.
Журналісти вивчили дані міжнародних торгових платформ Volza, ImportGenius та ComtradePlus, а також статистику Грузії, Вірменії, Узбекистану та Киргизстану.
Ланцюжок поставок техніки в росію було збудовано вже після початку війни в Україні.
З 2022 року до квітня 2025-го з Грузії до Вірменії, Азербайджану та країн Центральної Азії було експортовано 2403 одиниці важкої техніки. Наприклад, New Holland з Італії, Klaas з Німеччини, Kajik і Case зі США. Для порівняння, за три роки до війни, з 2019 по 2021 рік, таких машин було лише близько тисячі.
Техніка формально експортується з Грузії до третіх країн, але туди не потрапляє, а опиняється в росії.
Так, за даними Geostat, з 2022 року до березня 2025 року до Вірменії з Грузії нібито відправлено 1245 одиниць важкої техніки, включаючи 339 тракторів і 820 екскаваторів і бульдозерів. Проте, за статистикою Вірменії, таких поставок не було.
При цьому торгівля важкою технікою між Вірменією та росією різко зросла: тільки 2023 року обсяги зросли на 274 400% порівняно з 2021-м, 2024-го – на 6500%.
Аналогічна ситуація з постачанням до Киргизстану. У 2024 році, за даними грузинської статистики, туди було експортовано 63 одиниці техніки. Але киргизька сторона підтверджує отримання лише шести.
Інший маршрут поставок – через коридор Туреччина – Грузія – Владикавказ. За даними Volza, з 17 по 30 жовтня 2024 через Сарпі в Грузію в'їхали 80 екскаваторів-навантажувачів CASE, а потім виїхали в росію через Ларс. Одержувачем стала російська компанія Higer Bus Rus. Постачання здійснювалося трьома постачальниками, двоє з яких – турецькі компанії.
Бекграунд. Як повідомлялося, журналісти викрили 9 європейських компаній, які співпрацюють з російським ВПК – усі ці компанії збільшили свої прибутки під час російської війни.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].