Активи небанківського фінансового сектору зросли на 4,6% у річному вимірі – огляд НБУ

Активи небанківського фінансового сектору зросли на 4,6% у річному вимірі – огляд НБУ

Ризикові страховики наростили прибутки, ломбарди – активи, а кредитні спілки залишаються збитковими

Активи небанківського фінансового сектору зросли на 4,6% у річному вимірі – огляд НБУ
Фото: ілюстративне

Протягом першого кварталу 2025 року загальні обсяги активів надавачів небанківських фінансових послуг збільшилися на 0,2% порівняно з попереднім кварталом і на 4,6% у річному вимірі. Частка активів небанківських установ під наглядом НБУ в загальній структурі фінансового сектору сягнула 10,3%.

Про це йдеться в Огляді небанківського фінансового сектору, оприлюдненому Національним банком.

Страховий ринок:
Активи ризикових страховиків за квартал зросли на 8% (у річному вимірі – на 16%), у той час як активи страховиків життя збільшилися на 3% (та на 12% відповідно). Страхові премії зі страхування майна та здоров’я зростали, тоді як премії зі страхування життя традиційно для початку року скоротилися.

Чистий прибуток ризикових страховиків становив 0,95 млрд грн, рентабельність капіталу – 5,2%. Фінансовий результат компаній зі страхування життя залишився на рівні минулого року – 0,25 млрд грн. При цьому лише три страховики порушували нормативи SCR або MCR, їхня частка в активах становила 1%.

Кредитні спілки:
Тенденція до зменшення кількості кредитних спілок тривала, передусім серед тих, що залучають додаткові пайові внески. Обсяг нових кредитів зменшився, що призвело до скорочення кредитного портфеля, попри певне покращення його якості. Сегмент залишався операційно збитковим: за квартал зафіксовано чистий збиток.

Шість кредитних спілок порушили норматив достатності регулятивного капіталу, ще кілька – нормативи ліквідності та залучення депозитів. Такі установи повинні подати план відновлення фінансового стану.

Фінансові компанії та ломбарди:
Обсяг активів фінансових компаній зменшився на 1,2% за квартал, але зріс на 2,3% у річному вимірі. Негативну динаміку продемонстрували обсяги наданих кредитів і фінансового лізингу, натомість факторинг зростав. Прибутковими залишалися 80% компаній, а майже половину прибутку сформувало ПрАТ «УКРФІНЖИТЛО» – оператор програми «єОселя».

Кількість порушників пруденційних нормативів скоротилася з 32 до 7. Тривають перевірки джерел приросту капіталу в компаніях, що звітували про значне збільшення власних коштів.

Сегмент ломбардів зафіксував зростання активів на 5,7% за квартал і 19,6% у річному вимірі. Завдяки підвищенню доходів від надання фінансових послуг ломбарди залишалися прибутковими.

Регуляторні нововведення:
На ринку триває впровадження нових підходів до подання звітності. З початку 2025 року кредитні спілки звітують щомісяця, а фінансові компанії з 1 квітня щомісячно подають дані про регуляторний баланс і позабалансові зобов’язання. Із липня звітність розшириться на всі показники.

Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що НБУ затвердив критерії для виявлення неактивних фінансових компаній та ломбардів. Установи, які не надають послуги, можуть втратити право на діяльність.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло