Джейк Салліван: «Пояснення Пентагону про те, що допомогу Україні зупинено через ревізію запасів, не витримує критики»
За підрахунками аналітиків, незастосованими в рамках цієї допомоги Україні ще залишалися близько $10 млрд

Пояснення Пентагону про те, що зупинка постачання Україні озброєнь обумовлена ревізією власних запасів, не витримує критики.
Про це написав у The New York Times Джейк Салліван, радник національної безпеки в адміністрації Джо Байдена. Стаття називається «Трамп грає з Україною в цинічну гру».
Військова допомога Україні надається двома каналами: через президентську програму, в рамках якої озброєння та боєприпаси беруться зі складів Пентагону, та через Ініціативу сприяння безпеці України (USAI), в межах якої уряд закуповує зброю для України в американських виробників.
За президентською програмою тривають лише постачання, авторизовані ще Байденом. Тим часом зброю, замовлену по USAI, Україна має отримувати до кінця 2028 року, згідно з розрахунками Центру стратегічних та міжнародних досліджень.
За підрахунками аналітиків, незастосованими в межах цієї допомоги ще залишалися близько $10 млрд, тобто на ці кошти ще мали укладатися контракти на майбутнє виробництво зброї на американських підприємствах для України.
Саме постачання за програмою USAI і стало головною метою останнього рішення Пентагону, вказує Салліван.
«Ця зброя йде за контрактами на закупівлю, а не із запасів Пентагону… і не відрізняється від експорту американської оборонної продукції до будь-якої іншої країни світу», – зазначає він.
«Щодо решти постачань за президентською програмою, то Міністерство оборони використовує виділені Конгресом кошти для заміни боєприпасів, які відправляються, новішими, що фактично зміцнює американські збройні сили. Можливо, адміністрація не хоче говорити про це, але реальність така, що президент, схоже, згортає військову допомогу Україні».
Одна з країн НАТО наполягає, щоб Пентагон переглянув своє рішення, розповів Bloomberg європейський чиновник. Як розповів агентству член конгресу США, йому повідомили, що призначену Україні зброю не перекидають в інші країни, і це говорить про те, що пауза має тимчасовий характер.
Конгресмени також вимагали скасувати рішення.
«Я розумію, що існують загрози в Індо-Тихоокеанському регіоні та на Близькому Сході й ми повинні поповнювати запаси [зброї], але рішення полягає в тому, щоб виробляти більше, а не забирати її в України», – сказав Bloomberg сенатор-демократ Річард Блюменталь, співавтор законопроєкту про введення 500% мит проти країн, які купують російські енергоресурси.
Член Палати представників республіканець Браян Фіцпатрік вимагає від президентської адміністрації терміново поінформувати законодавців про її рішення відмовити Україні в «терміновій, життєво важливій військовій допомозі».
Навіть союзники Трампа звинуватили заступника міністра оборони з питань політики Елбріджа Колбі та його підлеглих, які проводили ревізію запасів, у тому, що вони не повідомили про свої дії решту членів адміністрації.
Член палати представників республіканець Майкл Маккол заявив: «Думаю, що все це робить директор Міноборони з питань політики, цей Колбі. По суті, ми не маємо радника з національної безпеки. Я навіть не впевнений, що із цього питання консультувалися з [держсекретарем Марко] Рубіо. У Білому домі панує безлад».
Politico пише, що Держдепартамент справді заскочили зненацька (цю інформацію підтвердили два джерела Bloomberg): Пентагон не консультувався ні з ним, ні з посольством США в Києві, ні з командою спецпосланника по Україні Кіта Келлога, проти припинення постачання виступали деякі співробітники Об'єднаного штабу.
У Білому домі та Держдепартаменті спростували цю інформацію. «Це брехня», – сказав Politico співробітник Білого дому, але не відповів на запитання, коли саме президента та його адміністрація довели це до відома Пентагону.
Бекграунд. Як писав The Economist, США зупинили постачання Україні зброї повністю, а не частково. Україна вважає, що в такий спосіб США змушують її піти на політичні поступки.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].