Рада підтримала поправки про ліквідацію незалежності НАБУ і САП
Поправки до законодавства позбавляють незалежності НАБУ та САП, повертаючи їх під повний контроль Офісу генпрокурора

Верховна Рада України розглянула у другому читанні законопроєкт №12414, який передбачає внесення до Кримінального кодексу України змін щодо особливостей досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов'язаних із зникненням осіб безвісти за особливих обставин в умовах воєнного стану.
Про це в Telegram написав народний депутат від «Голосу» Ярослав Железняк.
Зранку низка джерел, зокрема й антикорупційна організація Transparency International Ukraine, повідомили, що Рада готується до такого кроку. До тексту законопроєкту в останній момент внесли правки, які «фактично знищують незалежність» Національного антикорупційного бюро і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та підпорядковують їхню діяльність генеральному прокурору, попередили у спільній заяві НАБУ і САП.
Як заявили в НАБУ і САП, законопроєкт передбачає, що:
- генеральний прокурор отримує доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
- має право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ і в разі їх невиконання змінювати підслідність, передаючи справу іншим органам;
- може закрити розслідування на вимогу сторони захисту;
- сам вирішує спори про підслідність;
- самостійно підписує підозри топпосадовцям;
- керівник САП втрачає право входити до групи прокурорів – це вирішує тільки генпрокурор.
У разі ухвалення цього законопроєкту керівник САП стане номінальною фігурою, а НАБУ втратить незалежність і перетвориться на підрозділ Офісу генпрокурора, стверджують у заяві два антикорупційні відомства.
«Антикорупційна інфраструктура України, вибудувана з 2015 року, буде зруйнована», – наголошують вони.
На сайті Верховної Ради поки що немає тексту проєкту, підготованого до другого читання. Отриманий від джерел текст оприлюднило NV.
Железняк додав, що в разі затвердження Радою цих змін НАБУ і САП «по факту перетворяться на весільних генералів».
Попри це, за законопроєкт №12414 у другому читанні проголосували 263 народних депутати, зазначив Железняк.
«Ми блокували трибуну. За цей зашквар не голосували. Але мені дуже гидко та соромно за людей у залі, які з народних депутатів за шість років скотилися до цього», – підсумував він. За словами нардепа, цю ініціативу планують одразу ж передати на підпис спікеру Верховної Ради Руслану Стефанчуку і президенту України Володимиру Зеленському.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що сьогодні Верховна Рада планує внести правки до законодавства через законопроєкт №12414, якими ліквідують незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].