Понад 40 країн ОБСЄ вимагають розслідувати катування українських військовополонених у рф
Згідно з розслідуванням, уся мережа катівень створена та функціонує за участю вищих представників російської влади

Понад 40 держав – членів Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) виступили з офіційним закликом до проведення незалежного розслідування за фактами жорстокого поводження росії з українськими військовополоненими.
Про це повідомив міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Велдкамп.
«Нідерланди та 40 інших країн ОБСЄ закликають до незалежного розслідування тортур і жорстокого поводження з українськими військовополоненими з боку росії», – написав він у соцмережі X.
Які саме країни входять до цього списку, не уточнюється.
Велдкамп також згадав у своєму дописі використання «московського механізму» ОБСЄ.
Так званий московський механізм було прийнято в 1992 році, пише The Moscow Times. Він дозволяє оперативно спрямовувати експертні місії або спеціальних доповідачів для оцінки та реагування на серйозні порушення у країнах-учасницях. Вперше стосовно росії цей механізм було задіяно 2022 року, коли 45 із 57 держав – учасниць ОБСЄ ініціювали розслідування у зв'язку з повномасштабним вторгненням рф в Україну. Відтоді механізм неодноразово запускався для аналізу та документування злочинів росії.
ООН у своєму звіті за 2024 рік зазначала, що 95% звільнених українських військовополонених стикалися з регулярними тортурами в російському полоні. Серед методів катування військовослужбовці називали побиття, електрошок, придушення, сексуальне насильство, тривале утримання в болючих позах, імітацію страт, утоплення, позбавлення сну та інші тортури.
Крім того, Генпрокуратура України повідомляла, що як мінімум 245 українських солдатів було вбито російськими військовими відразу після здачі в полон.
За даними Associated Press, до травня поточного року щонайменше 206 українських полонених померли в російських колоніях та ізоляторах – здебільшого внаслідок жорстокого поводження. Про це агентству розповіли український судмедексперт, який проводив розтин тіл, а також представники української влади, правозахисних організацій та ООН.
У квітні спільне розслідування великих західних ЗМІ виявило існування щонайменше 29 спеціальних в'язниць, організованих росією: 18 – на її території, інші – на окупованих українських землях. У цих установах українські військовополонені та викрадені цивільні особи зазнають систематичних тортур. Розслідування показує, що вся система створена та функціонує за участю вищих представників російської влади.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].