Захворіло у світі
98,782,736
Померло у світі
2,121,681
Вилікувалось у світі
54,482,189
Захворіло в Україні
1,191,812
Померло в Україні
21,861
Вилікувалось в Україні
947,514
Чотирилапі сек'юріті: як працюють службові собаки на сторожі авіабезпеки

Чотирилапі сек'юріті: як працюють службові собаки на сторожі авіабезпеки

Наркотики, зброя, вибухівка та 8 років активного життя – з чого складаються будні кінологічної служби аеропорту Бориспіль

Цей матеріал також доступний російською
Чотирилапі сек'юріті: як працюють службові собаки на сторожі авіабезпеки
Фото: департамент безпеки а/п Бориспіль

Пасажири авіаліній нерідко бачать в аеропорту службових собак, але ніхто не здогадується, скільки часу і праці вкладається в їхнє навчання і виховання. Робота в цьому напрямку надзвичайно відповідальна. Саме від професіоналізму чотириногих «чергових» залежить захист аеропорту і пасажирів від небезпечних речовин.

Частина структури служб безпеки аеропорту Бориспіль – Кінологічний центр, який у форматі кінологічного підрозділу з'явився ще в 1999 році. А як повноцінний підрозділ запрацював у грудні 2010-го. Центр обладнаний приміщеннями з 38 вольєрами, у тому числі утепленими, що використовуються взимку. За час роботи підрозділу собаки в ході перевірок на безпеку знаходили боєприпаси, зброю, елементи вибухових речовин. До речі, саме пошук вибухівки вважається вищим пілотажем для собак-прикордонників – виявити її набагато складніше, ніж наркотики.

В аеропорту не розкривають інформацію про те, скільки собак працює в кінологічному центрі, скільки коштує його утримання, не розповідають про конкретні випадки виявлення заборонених предметів, посилаючись на вимоги інформаційної безпеки. Вдалося лише дізнатися, що, наприклад, утримання кожного собаки обходиться приблизно в 30 грн на добу. Проте директор Борисполя Павло Рябікін поділився деякими подробицями щодо того, які породи підходять для служби, як відбувається тренувальний процес і що в цілому являє собою робота чотириногих прикордонників.

Чотирилапі сек'юріті: як працюють службові собаки на сторожі авіабезпеки
Дресура
Фото: департамент безпеки а/п Бориспіль

З чого починається служба. Відбір вихованця з задатками службової собаки аеропорту Бориспіль починається ще до моменту його народження. У першу чергу за батьками визначається тип характеру, оскільки нервова система і психіка собаки передаються у спадок. Для несення служби підбирають вихованців з більш стійкою психікою, адже робота передбачає контакт з людьми і найменша ознака агресії неприпустима. Найкращий темперамент для дресури – сангвінік.

Дресурі піддаються всі породи, крім декоративних. В аеропорту Бориспіль служать в основному німецькі вівчарки, оскільки вони витриваліші, легко піддаються дресируванню, керовані та добре розрізняють дорослих і дітей. Так само є і лабрадори, але це «харчовики» – вони постійно шукають їжу, тому не завжди максимально сконцентровані.

Чотирилапі сек'юріті: як працюють службові собаки на сторожі авіабезпеки
Цуценята, відібрані для майбутньої служби
Фото: департамент безпеки а/п Бориспіль

Породи маленьких собак для пошуку вибухових речовин в аеропорту не використовуються, у них є обмеження по так званій висоті пошуку. У маленьких собак хороший пошук в нижніх зонах, але мале охоплення верхніх, особливо якщо це стосується борту літака.

Відповідно до міжнародних нормативних документів у перші місяці собаку «чипують». Вихованцям під шкіру між лопаток вводиться невелика колба розміром з сірникову головку, на якій знаходиться персональний штрихкод. Також собаці обов'язково роблять щеплення.

Навчання вихованця і прив'язка до службовця-господаря починається з моменту відкриття цуценям очей. Один господар веде собаку до самого закінчення його служби. Дресурою займаються кінолог разом з інструктором. Щомісяця проводиться тестування собаки – прикордонний контроль і вибухотехніки перевіряють його робочі якості. Якщо вихованець показує погані результати, його відправляють на додаткові заняття з інструкторами, потім проводять повторне тестування. Фахівці-кінологи вибудовують взаємодію з вихованцем за одною простою «формулою»: розум собаки – праця господаря.

Чотирилапі сек'юріті: як працюють службові собаки на сторожі авіабезпеки
Тренування з господарем
Фото: департамент безпеки а/п Бориспіль

Трудові будні та термін служби. Робочий день починається з приходу господаря. У службових собак вироблений режим – якщо господар прийшов, значить, потрібно йти працювати. За добу собака відпрацьовує 6–8 годин, у вільний час проводяться постійні тренування (не менше одного разу на дві години) з перервами на відпочинок.

Кажуть, що вірність собаки прямо пропорційна якості корму. Харчуються шукачі один раз на добу якісним спеціалізованим кормом для собак. Норма прийому їжі для кожного індивідуальна, визначається ветеринарним лікарем. Взимку, коли необхідно отримувати більше енергії для вироблення тепла, норми для всіх собак збільшуються.

Вихованці живуть в індивідуальних вольєрах розміром 12 кв. м. Це пов'язано з тим, що самці, як правило, не дружать між собою й постійно борються за владу. Після закінчення служби собаки йдуть на пенсію. Найчастіше таких вихованців забирають додому самі кінологи або працівники аеропорту. Загальноприйнятий віковий бар'єр для службового пса – вісім років, але якщо собака фізіологічно ще готовий працювати, службу можуть продовжити ще на рік.

Тваринам – свій готель. В аеропорту Бориспіль службових собак для пошуку вибухівки готує кінологічний центр, створений 1 грудня 2010 року. Загальна площа центру становить 500 кв. м, він обладнаний спеціальними приміщеннями, вольєрами, тренувальним майданчиком і навіть тренувальним літаком для відпрацювання тактики пошуку вибухових речовин у реальних умовах. Професіоналізм наших інструкторів, кінологів та їхніх підопічних неодноразово отримував вищу оцінку на міжнародних та всеукраїнських змаганнях.

Кінологічний центр аеропорту Бориспіль має цікаві ідеї для подальшого розвитку. Наприклад, пропонує запозичити достатньо нову, але вже популярну практику – відкрити на території аеропорту готель для тварин. Дана послуга була б дуже затребувана для регулярно літаючих пасажирів, яким не з ким залишити домашнього вихованця. Адже важлива й інша проста «формула»: комфорт собаки – спокій господаря.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті