IТ-потенціал України та інвестиції: скільки потрібно і скільки можна

IТ-потенціал України та інвестиції: скільки потрібно і скільки можна

І що матиме позитивний вплив на галузь IТ у подальшому

Этот материал также доступен на русском языке
IТ-потенціал України та інвестиції: скільки потрібно і скільки можна

У 2017 році українська IT-галузь знову зросла, якщо говорити про обсяг її послуг у доларовому еквіваленті. За підрахунками асоціації «ІТ-Україна», що об'єднує аутсорс-компанії, обсяг експорту зріс з приблизно $3 млрд до $3,6 млрд у 2017-му. А на поточний рік прогноз становить $4,5 млрд. До 2025 року галузі пророкують зростання майже вдвічі.

Сьогодні в Давосі під час Щорічної зустрічі Всесвітнього економічного форуму відкривається перший в історії Український Дім. Під загальною темою «Україна: креативність, інновації, можливості» лідерам світового бізнесу, технологій та інвестицій будуть представлені інвестиційні можливості в українські сектори ІТ та інновацій. Срібним спонсором виступає IT Ukraine Association. Директор асоціації Олександр Кубраков розповів Mind про інвестиції в IT-галузі і про критерії, за якими вибираються компанії для інвестицій, а також про перспективи розвитку ринку в Україні.

За рахунок чого зростає в Україні галузь IT? Запорука успіху української IT-галузі, як і будь-якого іншого бізнесу, полягає в кваліфікованих кадрах, сприятливих умовах, правильному менеджменті та умінні розпоряджатися ресурсами.

Історично Україна завжди була центром розробки програмного забезпечення, технологічних рішень для аналізу і обробки даних. Важливу роль тут відіграє й рівень технічної освіти, яка розвивалася у нашій країні протягом десятків років. Сьогодні ми маємо близько 16 000 випускників технічних спеціальностей щорічно і займаємо лідерські позиції у світі за кількістю сертифікованих ІТ-фахівців. А провідні українські університети за підтримки бізнесу запускають освітні програми по найперспективнішим областям інформаційних технологій – Data і Computer Science, Artificial Intelligence, Internet of Things.

Фахівців, зайнятих у галузі інформаційних технологій (без урахування працівників центрів підтримки, менеджерів і представників інших нетехнічних спеціальностей), зараз близько 116 000 чоловік – практично, це найбільша кількість розробників у Центральній та Східній Європі.

Про типи сприятливих умов. Вони бувають зовнішні і внутрішні. У всьому світі зростає попит на послуги у сфері інформаційних технологій. І тут ми можемо спостерігати ідеальну для ринку ситуацію, коли попит і пропозиція повністю відповідають один одному. А високий рівень освіти, про який вже говорилося вище, і європейський менталітет вигідно відрізняють нас від конкурентів.

До внутрішніх умов, які позитивно впливають на розвиток ІТ в Україні, можна віднести невтручання в сектор з боку держави протягом багатьох років. Добре це чи погано, але технології та інновації просто не викликали у можновладців якогось особливого інтересу, індустрії ніхто не перешкоджав, залишивши її розвиватися саму по собі. Зараз ця ситуація змінюється в позитивному ключі – позитивних сигналів від перших осіб уряду стає все більше.

Важливим фактором успіху для індустрії є й фіскальна політика – наявність «третьої групи» для фізичних осіб-підприємців замінює методи стимулювання галузі, які давно існують у наших сусідів.

Про аутсорс-компанії. Основним споживачем українських ІТ-послуг є США. На цю країну припадає близько 70% експорту галузі. Другий за обсягом ринок для нашої індустрії – це країни ЄС. По 7% припадає на Великобританію і Німеччину, ще 7% – на інші країни Європейського Союзу. Окремим рядком можна виділити й Ізраїль, куди поставляється 5% від сукупного обсягу українського експорту ІТ-послуг. Решта 4% розподілені між іншими країнами світу.

Про прогнози щодо результатів у кінці цього року. За результатами поточного року переважна кількість представників галузі очікує помітного зростання – 20-30%. Це підтверджують і результати дослідження PwC, чиї дані індустрія вважає найбільш точними. Разом зі зростанням фінансових показників збільшиться й кількість фахівців, зайнятих у галузі – зі 116 000 до 144 000 чоловік.

За якими критеріями вибирається компанія, в яку інвестують гроші? Згідно з актуальними даними від інвестиційного фонду Insoft Capital, що спеціалізується на інвестиціях в аутсорсингові компанії в Україні та Східній Європі, ключовими параметрами, за якими потенційні інвестори оцінюють представників сегмента ITO (IT Outsourcing), є обсяг продажів, кількість співробітників у компанії або ж обсяг продажів на одного співробітника, рентабельність за показником EBITDA, клієнтський портфель і його диверсифікація, спеціалізація компанії, обсяг та вік дебіторської заборгованості, рівень менеджменту і якість бізнес-процесів.

Дані параметри – вкрай репрезентативні, і не втратять своєї актуальності в найближчі роки. Звичайно, оскільки ринок динамічно розвивається, зміни відбудуться в бенчмарках, на які інвестор буде орієнтуватися, і за якими буде відбуватися порівняння компаній для інвестицій.

Найцікавішими містами для інвесторів сьогодні є Київ і Львів, що логічно, адже саме тут зосереджена найбільша кількість IT-компаній. Харків, Одеса і Дніпро також цікаві для інвестицій.

Як може розвиватися IT-ринок у наступні 2-3 роки? Якщо не з'явиться непередбачених регуляторних бар'єрів, а політична ситуація всередині країни буде стабільною, український ринок ІТ-послуг чекають розвиток і зростання. До 2020 року кількість інженерів зросте практично удвічі – до, приблизно, 200 000 спеціалістів, а обсяг валютної виручки, за підрахунками PwC, складе $5,4 млрд (за підсумками 2017 року ця цифра становила $3,6 млрд). Безумовно, будуть розвиватися і продуктові напрямки – цьому посприяють як розвиток стартап-культури, так і велика кількість іноземних інвестицій у даний сектор.

Позитивний вплив на галузь можуть надати преференції з боку держави. Тут гарним прикладом може бути декрет «Про розвиток цифрової економіки», не так давно підписаний в Білорусі. Подібний захід надасть безліч нових можливостей для розвитку сфери інформаційних технологій в Україні.

Важливу роль у розвитку індустрії зіграє й те, як ми зможемо просувати Україну як привабливий бренд на міжнародній арені. Незважаючи на всі успіхи вітчизняної ІТ-галузі у світі, все ж в уявленнях потенційних іноземних партнерів про Україну існують «білі плями» і невиправдані упередження.

Один із способів виправити цю ситуацію – активно розповідати про себе в рамках великих міжнародних подій і майданчиків. Наприклад, цієї середи, 24 січня, під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі, представники вітчизняної ІТ-галузі виступлять з панеллю, присвяченою експертизі українських розробників в Data Science.

Вже сьогодні наші ІТ-компанії активно зміцнюють свої позиції у найбільш перспективних технологічних напрямках: Data Science, AR/VR, машинне навчання, штучний інтелект, і можуть похвалитися великою кількістю успішно реалізованих кейсів у даних областях. Подібні історії зможуть позитивно вплинути на імідж України як країни з високим технологічним потенціалом, що однозначно спричинить розвиток галузі у перспективі декількох років.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло