Криптовалютні ігри: якими можуть бути можливі юридичні ризики

Криптовалютні ігри: якими можуть бути можливі юридичні ризики

Що слід враховувати підприємцям, які хочуть використовувати криптовалюти у своєму бізнесі в Європі

Этот материал также доступен на русском языке
Криптовалютні ігри: якими можуть бути можливі юридичні ризики
Фото Shutterstock

У сучасному світовому динамічному суспільстві криптовалюта стає з кожним днем все більш популярною. На даний момент існує вже велика кількість її видів. Найбільш відомі – це біткойн, ефір і лайткойн. Криптовалюта існує виключно в цифровому вигляді. Валюта і технології забезпечуються так званою технологією блокчейн, яка гарантує користувачам криптовалют анонімність. Вона надає безпечний запис кожної транзакції в одному місці.

Блок-схема ніким не контролюється, оскільки її ланцюжки децентралізовані на кожному комп'ютері з гаманцем шифрування. Про можливі юридичні ризики у колонці для Mind розповів Максим Ходак, адвокат адвокатської контори Law&More (Нідерланди). За словами експерта, відсутність контролю і анонімність користувачів можуть спричинити певні юридичні та компалаенс-ризики для підприємців, які хочуть використовувати криптовалюти у своєму бізнесі в Європі і, зокрема, у Нідерландах.

Ризик підозри у відмиванні грошей. Незважаючи на те що криптовалюта набуває популярності, вона, як і раніше, не регулюється у країнах Євросоюзу. Винятком є віднедавна Мальта, де вже введено законодавство, яке спробує впорядкувати використання цього нового фінансового інструменту. На європейському рівні законодавець намагається розробляти детальні правила, але це ще довгий процес. Проте, наприклад, національні суди Нідерландів вже прийняли кілька рішень у справах про криптовалюти. Із загальної кількості розглянутих справ тільки кілька судових рішень стосувалися правового статусу криптовалют, більшість розглянутих справ були, на жаль, із кримінальної сфери. І відмивання грошей – це частина цих рішень.

Відмивання грошей – один із аспектів, який слід враховувати, щоб не потрапити під дію Кримінального кодексу Нідерландів, оскільки це є кримінально караним діянням, згідно нідерландського КК. Відмивання грошей вважається доведеним, коли людина приховує фактичний характер, походження, відчуження або переміщення певного товару або приховує того, хто є бенефіціаром чи володарем товару, усвідомлюючи, що цей дохід отриманий від злочинної діяльності.

Навіть якщо людина не була чітко обізнана про той факт, що товар отриманий від злочинної діяльності, але могла розумно припустити це, вона може бути визнана винною у відмиванні грошей. За це їй загрожує тюремне ув'язнення на термін до чотирьох років (у разі, якщо вона знала про злочинне походження), позбавлення волі на строк до одного року (за розумне припущення) або штраф до 67 000 євро. Ті ж, хто постійно займаються відмиванням грошей, можуть потрапити до в'язниці на термін до шести років.

Нижче – два приклади, у яких Нідерландський суд виніс рішення про використання криптовалют.

В одній справі особа звинувачувалася у відмиванні грошей. Вона отримувала гроші, що були створені шляхом конвертації біткойнів. Ці біткойни були отримані через темну інтернет-павутину, яка приховувала IP-адреси користувачів. Розслідування показало, що темна павутина використовується виключно для торгівлі незаконними товарами, які повинні бути сплачені біткойнами. Тому суд припустив, що біткойни, отримані через темну інтернет-павутину, мають кримінальне походження. Суд заявив, що підозрюваний отримував гроші, які конвертувалися з біткойнів злочинного походження у грошові кошти. Підозрюваний знав, що біткойни часто мають злочинне походження. Проте, він не перевірив походження грошей. Він був засуджений за відмивання грошей.

Наступний випадок стосується голландського банку ING. ING уклав банківський контракт із торговцем біткойнами. Як банк ING має певні зобов'язання по фінансовому моніторингу та розслідуванням. Фахівці банку виявили, що їхній клієнт використовував готівкові гроші для покупки біткойнів для третіх осіб. ING більше не міг виконувати вимоги європейського та національного законодавства щодо боротьби із відмиванням грошей, оскільки не міг гарантувати, що його облікові записи не використовувалися для відмивання. Тому суд дозволив ING припинити банківські відносини з клієнтом.

Представлені судові рішення показують, що робота з криптовалютами в Європі – це ризик з точки зору питань дотримання жорстких правил, що регулюють боротьбу із відмиванням грошей та фінансуванням тероризму. У тому випадку, якщо походження криптовалют невідомо і валюта може бути отримана, наприклад, із темної інтернет-павутини, у влади та судів легко виникає підозра про відмивання грошей.

Дотримання правил. Той факт, що оборот криптовалют не регулюється, але анонімність у транзакціях із нею забезпечується, є привабливим способом оплати, який використовується у злочинній діяльності. Тому в Нідерландах у криптовалют – негативне забарвлення. Це підтверджується й тим, що Управління фінансових послуг і ринків Нідерландів радить нею не торгувати. Інстанція заявляє, що використання криптовалют створює ризики щодо економічних злочинів, таких як відмивання грошей, обман, шахрайство і маніпуляція. Це означає, що користувачам криптовалюти слід бути дуже уважними при дотриманні правил роботи із нею. Вони повинні бути готові довести, що отримана ними криптовалюта не стала результатом незаконної діяльності.

Користувач зобов'язаний довести, що він дійсно зробив усе можливе, аби перевірити походження отриманої криптовалюти. Це може виявитися заважким, оскільки люди, що її використовують, часто не піддаються ідентифікації. На сьогоднішній день влада не проводить активного моніторингу торгівлі нею. Однак криптовалюта – постійно у зоні уваги влади. Тому, коли компанія працює з криптовалютами, для влади це служить додатковим сигналом до перевірки.

Регулювання криптовалют. Як вже було зазначено, криптовалюта ще не регулюється на європейському рівні. Однак у доступному для огляду майбутньому торгівля і використання крипто-конверсій, ймовірно, стануть строго регулюватися через те, що виникають злочинні й фінансові ризики. Регулювання криптовалют – це тема, обговорювана в усьому світі. Міжнародний валютний фонд закликає до глобальної координації по криптовалютах і попереджає про фінансові та кримінальні ризики. Європейський Союз розглядає питання регулювання і контролю крипто-термінів, однак ще не прийнято жодного конкретного закону.

Управління фінансових послуг і ринків Нідерландів вказало, що інвестиційні фірми зобов'язані бути уважними, коли вони пропонують біткойн-ф'ючерси роздрібним інвесторам у Нідерландах. Це має на увазі, що інвестиційні фірми повинні дбати про інтереси своїх клієнтів і вести роботу професійно, справедливо та сумлінно. Глобальна дискусія про регулювання криптовалют показує, що багато організацій вважають за необхідне прийняття хоча б якогось закону.

Перестороги для бізнесу. Можна з упевненістю сказати, що криптовалюта у світовому масштабі процвітає. Однак люди забувають, що торгівля і використання цих валют також може спричинити певні ризики. Ці валюти часто пов'язані зі злочинною діяльністю, особливо з відмиванням грошей. Дотримання вимог дуже важливо для компаній, які не хочуть переслідуватися за кримінальні злочини. Наявність інформації про походження криптовалют грає велику роль у цьому контексті. З огляду на її дещо негативне забарвлення, європейські країни та організації активно обговорюють питання про встановлення правил, що стосуються криптовалют. Незважаючи на те що деякі країни вже зробили перші кроки у напрямку регулювання, знадобиться час, перш ніж буде досягнуто регулювання на європейському рівні.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло